Epidemiolozi su ovih dana posjetili gradilište Pelješkog mosta kako bi promatrali zdravstveno stanje petstotinjak radnika iz Kine. Učinili su to zbog novog i opasnog korona virusa koji ovih dana hara Kinom, a Večernji doznaje kako je ondje bilo desetak menadžera tvrtke koja gradi Pelješki most. Iz Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" poručuju kako nema razloga za paniku.
"Mislim da su dolje kolege epidemiolozi koji su već kontaktirali s njima pa će oni, naravno, biti pod prismotrom, nadzorom, tijekom ta dva tjedna. Ako bi se slučajno razvili neki od tih simptoma, imaju već preporuke kome se trebaju javiti", rekao je za HRT predstojnik Klinike Ivan Puljiz.
Povjerenstvo za izvanredna stanja Svjetske zdravstvene organizacije donijelo je zaključak da, unatoč rastućem broju slučajeva, još uvijek nije potrebno proglasiti izvanredno stanje od međunarodnog značaja. U Kini je, kažu, vrlo visok rizik prijenosa zaraze, dok se u drugim zemljama radi o sporadičnim slučajevima.
"Cijeli dan i noć se prati ta situacija. Nadamo se da neće biti potrebno aktivirati sve mehanizme za međunarodno izvanredno stanje", rekla je voditeljica ureda Svjetske zdravstvene organizacije u Hrvatskoj, Antoinette Kaić Rak.
Nikad viđene mjere kontrole
Dodala je kako su u Kini na snazi "mjere kontrole koje svijet nije vidio." Epidemiologinja Goranka Petrović rekla je kako te mjere možda izgledaju kataklizmički, ali su nužne.
"Moramo shvatiti da se radi o novom virusu, mi do prije dva tjedna nismo ni znali da taj virus postoji. Mi o njemu još uvijek jako puno ne znamo. Zasad je to širenje ograničeno, ne postoji održivi prijenos koji bi pokazao da je virus na neki način napredovao", rekla je epidemiologinja i dodala kako je virus prešao sa životinje na čovjeka.
Puljiz je dodao kako virus nije smrtonosan poput MERS-a i SARS-a, jer je smrtnost manja od pet posto, a dosad preminuli su bolovali od kroničnih bolesti. Kaže da postoji još nepoznanica oko virusa, ali on nije jako virulentan. Simptomi korona virusa ne razlikuju se previše od obične gripe.
"Kod težih pacijenata se prezentira sa simptomima i znakovima visoke temperature, opće slabosti, sa suhim kašljem i znakovima zahvaćenosti pluća i donjeg dijela dišnog sustava, otežanog disanja, probadanja u prsima...", rekao je Puljiz.
Savjeti za putnike u Kinu
Epidemiolozi upozoravaju sve osobe koje su boravile u područjima gdje je virus raširen, a dolaze u Hrvatsku, da kontaktiraju svog liječnika ako razviju neki od simptoma, kako bi se dogovorili o daljnjem postupanju koje je utvrđeno protokolom.
Preporuka je i da putnici na aerodromima i zahvaćenim područjima izbjegavaju kontakt s vidljivo bolesnim osobama te da izbjegavaju tržnice na kojima se nudi velik broj živih ili ubijenih životinja. Preporučuje se i često pranje ruku, izbjegavanje dodirivanja lica te stavljanje medicinske maske. Sve osobe koje dođu iz Kine u Hrvatsku bit će ispitane te će se utvrditi stupanj rizika i sukladno tome staviti pod nadzor.