Tvrtka koja je bila odgovorna za otpad je završila u stečaju, a goleme količine ostale su na otvorenom. Ondje se nalazi plastika, ali i kanisteri s nepoznatim tvarima, prenosi Danas.hr.
50 tona otpada bez nadzora
Napušteni "grad smeća" na Žitnjaku je tempirana ekološka bomba, koja je godinama bez nadzora.
Gomila plastike i drugog otpada na području propale tvrtke Dioki svakim je danom sve veća, iako je odlagalište 2020. službeno zatvoreno.
"U protekle tri godine ta količina se sigurno utrostručila i u ovom trenutku na području Diokija ima sigurno 50-tak tisuća tona različitih vrsta otpada. Najviše plastike međutim u zadnjih godinu dana se pojavila ogromna količina građevinskog otpada", rekao je Josip Pavlović iz udruge Ekologija grada za RTL.
Na jednom mjestu nabacane su sve vrste otpada. Od drva i šute preko starih peći, azbestnih ploča pa sve do i opasnih kanistara. Svega nekoliko kilometara od samog središta Zagreba tisuće tona stoje bez ikakvog nadzora. Može se naći staklo, pet ambalaža, plastika, ali i kontejneri s nepoznatim, potencijalno opasnim i lako zapaljivim materijalima.
Potencijalnu ekobombu je Zagrepčanima ostavila tvrtka E-kolektor koja je imala dozvolu za gospodarenje otpadom, ali je u međuvremenu završila u stečaju. U ovaj napušten prostor može svatko ući jer nema nadzora. Nakon zagrebačkog potresa bivši Dioki postao je skladište šute i građevinskog otpada.
"Tu dolaze ljudi i kamioni svakodnevno izbacuju otpad kakav god želite, bez apsolutno ikakvog nadzora. I sami smo ušli, nema zaštitara, nema nikoga", rekao je Pavlović iz udruge.
Odgovor gradonačelnika
Reporter RTL-a je poslao upit Uredu gradonačelnika, a oni su se u pisanom odgovoru pohvalili da su ogradili dio kojem je vlasnik Grad Zagreb i da na tom dijelu otpada nema. Drugi dio odlagališta - tuđa je briga.
"Ovo na što se referirate je privatno vlasništvo i tvrtka koja je sada u stečaju je imala dozvolu za gospodarenje otpadom. Radi se o slučaju iz nadležnosti Državne inspekcije", odgovorili su iz Grada Zagreba.
RTL nije dobio odgovor od Državnog inspektorata i resornog ministarstva.
Građani su nezadovoljni pa je tako Ivan rekao: "Problem je što svi vide plastiku i nitko ne reagira, shvaćate. Država ne reagira, država bi to trebala sanirati. Ispostaviti račun toj firmi ili jednostavno zaplijeniti zemljište i to je to. "Nije normalno, kako bi mogli biti normalno. Netko mora voditi brigu o tome", dodao je susjed Martin.
Moguć osječki scenarij
Da stvari u sustavu gospodarenja i zbrinjavanja otpada ne funkcioniraju, pokazao je veliku požar u Osijeku. Struka je složna da se stvari pod hitno moraju mijenjati.
"Nadležni za protupožarne stvari i regulaciju moraju odmah utvrditi o čemu se radi, tko je odgovoran. Ako nije to mora odmah biti uklonjeno i zbrinuto na trošak javni", rekao je bivši ministar zaštite okoliša i energetike Slaven Dobrović.
Scenarij sličan slučaju iz Osijeka bi mogao biti katastrofalan. Osijek je trebao bi biti zadnje upozorenje i gradu i državi.
POGLEDAJTE VIDEO: Na požarištu u Osijeku stravični prizori. Čekaju se rezultati istrage.