Ivana Ivanda Rožić javila se iz takozvanog zagrebačkog Big Brother centra.
Slučaj drakonske kazne najbolje pokazuje kako se neke snimke mogu teško zloupotrijebiti.
Koliko smo, ustvari, svi mi snimani i možemo li biti sigurni od zlouporaba,za RTL Danas komentirao je Željko Renić, pomoćnik pročelnika za komunalno i prometno redarstvo.
Renić je potvrdio da je u ovome trenutku na području grada Zagreba na 168 mjesta nalazi postavljenih 600 kamera. Njihova uloga je sankcioniranje prometnih i komunalnih prekršaja.
"U pravilu mi smo fokusirani na te prekršaje, ali da se uvidom u snimke vidi da nekome treba pomoć, tu možemo reagirati", pojasnio je Renić.
Pristup snimkama u jednom danu imaju objektivno samo dvije, u pravilu do najviše četiri osobe.
"Druge dvije osobe su zadužene za nadzor i koordinaciju dvojice operatera, a u naknadnoj radnji mogu biti još dvije osobe koje mogu vidjeti te snimke, a one vrše nadzor nad tim dvjema osobama", poručio je Renić.
"Objektivno mi snimke ne čuvamo , ali najviše do 15 dana ih možemo čuvati, to je krajnji rok Pokušavamo ih učiniti neupotrebljivima u istom danu ili u drugom danu", dodao je.
Incidentnih situacija, a vezano uz povredu GDPR-a u centru do sada nije bilo.
"Bilo je građana koji su htjeli dobiti videosnimku, ali to im naravno nije bilo dozvoljeno iz opravdanih razloga. Propuste za sada nismo uočili u radu naših operatera", ustvrdio je Renić.
U centru barataju kamerama visoke rezolucije koje im mogu pomoći u raznim situacijama.
"Moraju nam biti spuštene rolete, operater koji mora raditi na kameri manipulira situacijom na način da može utvrditi prekršaj i nakon toga njegova djelatnost naravno prestaje", kazao je Renić.