O naizgled bezizlaznoj situaciji svjedoče alarmantni apeli bolničkih ravnatelja.
"Plešemo na rubu i točno je da ovako ne možemo dugo ako se nešto hitno ne poduzme", ustvrdio je za Večernji list, dr. Dubravko Tršinski, ravnatelj varaždinske bolnice, kojoj posljednjih tjedana nedostaju lijekovi za najteže bolesnike.
Došlo je do toga da se onkološkim bolesnicima prolongira početak terapije.
Obećano im žurno rješavanje problema
"Dvama bolesnicima terapija je odgođena za dva dana, ali zbog toga nisu imali posljedice. Manjak lijekova najveći je na onkologiji i hematologiji. U vrlo teškoj smo situaciji, ali još uvijek uspijevamo pružiti maksimalnu zdravstvenu skrb. Razgovarao sam s čelnim ljudima HZZO-a i odgovornima u Ministarstvu zdravstva i obećano mi je žurno rješavanje problema, vjerojatno već početkom sljedećeg tjedna", kaže dr. Tršinski.
To "žurno rješavanje problema" vjerojatno znači samo neplaniranu, interventnu proračunsku intervenciju za prenapregnuti bolnički proračun, što nikako nije trajno rješenje. To znaju i u Zadru. Ravnatelj tamošnje bolnice, dr. Dario Nakić, iznosi da su od Ministarstva dobili 1,2 milijuna kuna, što je kap u moru dugovanja koja su se popela na 65 milijuna kuna. S druge strane, zadarska je bolnica HZZO-u fakturirala 130 milijuna kuna, ali nije dobila ni lipe.
Što će biti na jesen?
I Krunoslav Šporčić, ravnatelj vinkovačke bolnice, boji se što će biti na jesen. Bolnica sada zbog godišnjih odmora ima manje posla, ali pacijenti će se uskoro vratiti u uobičajenom broju, pa će potreba za lijekovima biti veća.
Dug u hrvatskom zdravstvu premašuje pet milijarda kuna te nastavlja rasti. Je li štednja na lijekovima za najteže bolesnike doista jedini izlaz?