Najskuplje nekretnine, najskuplja kava i pizza, turističke atrakcije koje si domaći ljudi ne mogu priuštiti - tako nekako u špici sezone možemo opisati Dubrovnik, jedan od bisera hrvatskog turizma. Stoga se često ovaj grad opisuje kao "najbogatiji grad" u kojem žive "najbogatiji Hrvati". No, je li to istina?
Generaliziranjem se ne postiže ništa pa treba uzeti u obzir da većina Dubrovčana živi od prosječne ili pak ispodprosječne jrvatske plaće te da u sezoni nekako moraju preživjeti unatoč cijenama koje počnu divljati s prvim zrakama sunca.
Najam stana ne ide ispod 4000 kn mjesečno
Naime, u Dubrovniku je nemoguće iznajmiti stan za manje od 4000 kuna mjesečno, a ako ga i nađete vjerojatno se radi o rupi koju se ne može iznajmiti turistima, piše Slobodna Dalmacija. A domaći plaćaju i jednaku cijenu gradskog prijevoza te jednaku cijenu namirnica u trgovačkim lancima kao i strani turisti, a o razlici i našem i njihovu standardu ne treba ni govoriti.
Može se i jeftinije proći
Stoga su Dubrovčani provalili par caka i sada znaju gdje i kako doći do nekih jeftinijih stvari. Tako domaći kažu da ima mnogih kafića, pizzerija i konoba koje će dati popust domaćim gostima, a poznata je i jedna sladoledarnica na samom Stradunu koja domaćima sladoled prodaje po simboličnim cijenama, ponekad ga daju i besplatno.
U Mlinarovim pekarama Dubrovčani s Mlinarovom karticom mogu dobiti proizvode po znatno nižim cijenama, a i u ostalim lokalnim pekarama se može najesti za pristojan novac jer burek košta od 13 do 15 kuna. U Gradu je, piše Slobodna, i nekoliko kafića koji kavu prodaju po deset kuna, a nađe se i dosta restorana koji u ponudi imaju marende po 35-55 kn.
Jeftiniji prijevoz
A ni prijevoz, navodno, ne mora biti skup. Taksi prijevoznika je puno, ali, kako piše Slobodna, u moru ponude taksija ističe se Plavi taksi, čije su vožnje uistinu povoljne, pa tako, recimo, iz Imotske ulice u Gružu dođete u Zagrebačku blizu gradske jezgre za samo 23 kune.
Ulaz u gradske zidine stranci će platiti 150 kuna, studenti bilo koje nacionalnosti 50 kuna, a za sve stanovnike Dubrovačko-neretvanske županije je besplatan. Odlazak u Rezervat prirode Lokrum brodom iz starog gradskog porta strance će koštati 150 kuna, ali domaći, uz predočenje kartice koju vam izrade u njihovim uredima, na otok mogu ići mjesečno četiri puta besplatno. Tko ima pokaz za gradski autobus, može na Lokrum za 10 kuna.
Eto, ako planirate prema jugu na nekoliko dana, da znate da ne morate bankrotirati.