DRŽAVNI TAJNIK ČIKOTIĆ OBJASNIO ODLUKU O CIJENI PLINA: /

'Odlukom da ne poskupi nitko neće biti ugrožen'

Image
Foto: PIXSELL, Ivica Galović
1.3.2017.
10:59
PIXSELL, Ivica Galović
VOYO logo

Državni tajnik za energetiku i član Mosta, Ante Čikotić, gostujući u emisiji Novi dan na N1 televiziji, odgovarao je na pitanja o toj odluci, ponajprije o tome hoće li zbog utvrđene cijene po kojoj je opskrbljivač na veleprodajnom tržištu plina dužan prodavati plin opskrbljivačima, najveću štetu ipak osjetiti HEP. On, naime, smatra da ej takav dojam (da će HEP trpjeti štetu) nametnula oporba.

Image
VLADA NAPOKON DONIJELA ODLUKU: /

Cijena plina ostaje ista, nema poskupljenja

Image
VLADA NAPOKON DONIJELA ODLUKU: /

Cijena plina ostaje ista, nema poskupljenja

"Nitko nije ugrožen ovim modelom"

"Nitko s ovim nije ugrožen. Cijene na tržištu europskih burza jesu porasle, ali one osciliraju. Zadnjih tjedana imamo toplije vrijeme, zacijelo će trend smanjenja cijene biti postepen. Pronašli smo prostora u svim stavkama i ovo je veliki uspjeh ove Vlade. Samo treba izvući brojke, analizirati i sa svim dionicima u procesu pronaći zajedničko rješenje", kazao je Čikotić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na jučer izrečenu tvrdnju predsjednika HNS-a i bivšeg ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka da je ipak neminovno poskupljenje od 5 posto, Čikotić odgovara da je to Vrdoljakov spin.

"Cijenu koju je Vlada jučer donijela jest cijena koju će opskrbljivač ponuditi distributerima i tu se dodaju stavke dodatne distribucije i ostalih troškova i u ukupnoj cijeni od 1.4. cijena plina za cijelu sljedeću godinu će ostati ista. Ja ne bih ulazio u projekcije Vrdoljaka, očito su to spinovi s njegove strane kako bi se umanjio ovaj uspjeh", kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: PIXSELL, Duško Jaramaz

Na transportnim stavkama uštedjelo se 20 posto

Prostor za uštede kod distributera, državni tajnik za energetiku vidi u racionalizaciji poslovanja i konsolidaciji dosadašnje dobiti.

"Na primjeru transportnih stavki, koji su na razini Europske unije najveći u Hrvatskoj, našli smo uštedu od otprilike 20 posto zajedno s regulatorom i Plinacrom, benefit će imati i distributeri i građani. Ubrizgali smo 90 milijuna kuna u gospodarstvo. Sisačka Petrokemija će imati između 20 i 25 milijuna kuna manji godišnji trošak. To je jedna financijska injekcija i za Petrokemiju. U tim stavkama je bilo prostora. I s lokalnim distributerima slijedi proces konsolidacije koji moramo odraditi, ima ih između 33 i 37. U Mađarskoj ih imaju 6, primjerice. Tu je isto prostor na osnovu kojega se mogu napraviti uštede i sami distributeri, obzirom na energetsku učinkovitost i pad potrošnje plina, moraju naći nove usluge i konsolidirati se i na taj način poboljšati sustav. Želimo unaprijediti cijeli plinski sektor. Država je dala HEP-u da bude regulator u toj djelatnosti i ove godine nama je važno da u tom petogodišnjem razdoblju posluje s pozitivnim vrijednostima, važno je da ne bude ekstradobiti ni gubitaka. Tu smo kroz strukturu cijena plina našli prostora s regulatorom i svima s kojima smo razgovarali, postoji prostor da se plin po tim cijenama koje smo dogovorili prodaje kućanstvima", objasnio je Čikotić.

"Možemo postati energetski lider ovog dijela Europe"

Pohvalivši novu upravu te tvrtke, Čikotić je kazao daVlada ima velika očekivanja od Plinacra.

"Imamo velika očekivanja prema njima, imaju konekcije sa susjedima, projekti koji su u pogledu financiranja mogu prijaviti na fondove Europske unije, tako da je nama važno da je Plinacro bankabilan, da posluje pozitivno. Lošim politikama iz prethodnih vlada događale su se investicije koje nisu valjale, primjerice plinovod za Dalmaciju nije još u funkciji i to je razlog velikih transportnih marži i u budućnosti ćemo pažljivo birati investicije, koji nam garantiraju sigurnost opskrbe i konkurentnost cijene. Imamo priliku postati energetsko čvorište i lider u ovom dijelu Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O Mostovom prisvajanju zasluga za odluku da plin ne poskupi, dok je s druge strane premijer Andrej Plenković rekao da je on dao naputak ministarstvu da građani ne osjete poskupljenje, Čikotić je na N1 televiziji rekao da je svaka dobro učinjena stvar zasluga cijele Vlade i njenih dionika.

Image
Foto: Duško Jaramaz/PIXSELL

"Radimo svoj posao, ovo nije predizborni potez"

Odbacio je i tvrdnje da je ta odluka bila predizborni potez uoči lokalnih izbora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi radimo svoj posao neovisno o izborima. Plinski biznis je preozbiljan da bi mi kalkulirali. Našli smo rješenje i model i idemo dalje. Ja ne bih ulazio u detalje i skupljao populističke poene, radimo svoj posao, a oporba će uvijek biti nezadovoljna. Mi radimo, imamo vlast u rukama i želimo je iskoristiti na najbolji mogući način", kazao je.

Na pitanje zašto Hrvatska žuri s liberalizacijom tržišta energenata, kada to i neke stare članice EU još nisu učinile, Čikotić je odgovornost prebacio na bivšu vladu Zorana Milanovića.

"To je jedan od naslijeđenih problema koje smo dobili kao vrući krumpir zbog tužbe MOL-a Europskoj komisiji i morali smo ići prema liberalizaciji. Nažalost, Kukuriku vlada nije bila proaktivna za izboriti se za hrvatske interese. Mi smo bili pred tužbom Europske komisije i plaćanjem penala i zato smo morali ići u liberalizaciju", kazao je zaključivši da ta liberalizacija ne mora biti loša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo