Početkom srpnja u spavaćoj sobi, uz iskusnu primalju i muža, rodila je prekrasnu djevojčicu, piše Večernji list.
Međutim, sustav se pobrinuo da im zagorča život. U bolnici im nisu htjeli, kao što su to učinili u slučaju prethodne bebe, napisati potvrdu o rođenju djeteta. No, dijete valja prijaviti, pa se suprug Ivan Bach uputio u matični ured.
"Rekli su mi da policija nema dokaza da je baš Karmen majka djeteta i predložili da liječnik to utvrdi vaginalnim pregledom. No to je riskantno zbog infekcije, pa smo predložili DNK analizu, no to su odbili", kaže 34-godišnji otac.
Zgranut ovakvim ponašanjem mladi otac dodaje: "Sljedeći je korak da mi zaprijete uzimanjem djeteta, valjda!"
U zagrebačkom Uredu za opću upravu kažu da pri prijavi djeteta rođenog kod kuće, što najčešće prijavljuju roditelji, od njih traže i potvrdu liječnika o tome da je majka rodila te prateću liječničku dokumentaciju npr. trudničku knjižicu i potvrdu pedijatra.
U Hrvatskoj porod u kući nije zakonski reguliran i smatra se nadriliječništvom, stoji u odgovoru ministra Darka Milinovića pravobraniteljici za djecu o pravima djece nakon poroda kod kuće.
"Porode kod kuće je potrebno ne samo dopustiti već i detaljno regulirati jer se sve više žena odlučuje za takav način rađanja kod kojeg postoji čitav niz otvorenih pitanja", upozorava Barbara Finderle, predsjednica Hrvatske komore primalja.
Očito je riječ o propustu zakonodavca da pravno uredi situaciju, stav je Hrvatske komore primalja. Čini se da su zakonodavci stali na pola puta, a do ulaska u EU dužni su uskladiti zakone.