Time će, piše Glas Slavonije pozivajući se na podatke iznesene na nedavnoj konferenciji "Izrada standarda zanimanja/kvalifikacija uz unapređenje zdravstvenih studijskih programa", biti otvoreno odnosno 'oslobođeno' 11,6 milijuna radnih mjesta, više nego u ikojem drugom sektoru.
Odlaze u naponu radne snage
U Hrvatskoj, međutim, nova radna mjesta u zdravstvu ne otvaraju samo odlasci u mirovinu nego i odlasci u inozemstvo. Prema podacima Hrvatske liječničke komore (HLK) prosječna dob radnoaktivnih liječnika u Hrvatskoj, njih 15.207 koji su članovi Komore, je 46 godina.
Također prema podacima HLK-a, trenutačno je najviše liječnika u dobi od 55 do 59 godina, njih 2.271 ili 14,93 posto. Onih u dobi između 50 i 54 godine je ukupno 2.141, a liječnika u dobi između 30 i 34 godine je 1.956.
Liječnika u dobi od 35 do 39 godina je 1.801, odnosno 11,84 posto, a upravo liječnici iz te dobne skupine najviše odlaze iz Hrvatske.
U četiri godine tisuću specijalista manje
Otkako je Hravtska postala članicom EU, HLK je primila 1.189 zahtjeva liječnika za potvrdama potrebnima za rad u zemljama Unije. Broj liječnika specijalista u četiri godine smanjen je za 15 posto ili za otprilike tisuću, a njihova prosječna dob je 53 godine.
Hrvatskoj, dakle, nedostaje gotovo dvije i pol tisuće specijalista da bi bila na razini prosjeka EU-a, piše Glas Slavonije.
Kadrovski deficit je postao glavni problem
Prosječna dob liječnika koji traže potvrde za odlazak u inozemstvo je 39 godina. To znači, ističu u HLK, da Hrvatsku napuštaju liječnici u naponu snage, a trend će biti teško zaustaviti jer će u EU doskora biti još više slobodnih radnih mjesta u zdravstvu.
"Nedostatak liječnika, njihov odlazak u inozemstvo, prosječna dob specijalista itd. jasno govore kako je kadrovski deficit primaran problem i hrvatskog zdravstva", ističu u Hrvatskoj liječničkoj komori.