Najnovijom presudom Ustavnog suda RH potvrđeno je da bivši zadarski župan Stipe Zrilić nije smio sankcionirati dožupana Stanka Zrilića jer se nije uredno pojavljivao na poslu, piše Slobodna Dalmacija.
Iako Stanko Zrilić gotovo nikako nije dolazio na posao, hrvatske mjerodavne institucije su na njegovoj strani. Čak je i Ustavni sud RH potvrdio da se dužnosnici u lokalnoj i regionalnoj vlasti ne mogu tretirati jednako kao službenici u pogledu plaća, radnog odnosa i prisutnosti na poslu.
'Pravno relevantni razlozi'
"Visoki upravni sud je, odlučujući o zahtjevu Ministarstva uprave, u obrazloženju svoje presude za svoja utvrđenja iznio mjerodavne i dostatne razloge, koji nisu dovedeni u pitanje prigovorima navedenima u ustavnoj tužbi, a te razloge prihvaća i Ustavni sud.
Visoki upravni sud je u postupku ocjene zakonitosti osporenog općeg akta postupao sukladno mjerodavnim odredbama ZUS-a (članak 86.), te je prihvaćajući zahtjev Ministarstva uprave za ukidanje osporenih članaka odluke za svoja utvrđenja dao pravno relevantne razloge, koji proizlaze iz mjerodavnih zakonskih odredaba, očitujući se pritom o svim bitnim navodima koje je podnositeljica istaknula u svojem očitovanju na zahtjev Ministarstva uprave", piše u presudi Ustavnog suda.
'Dužnosnike su zaštitili kao ličke medvjede'
Stanko Zrilić rekao je da je on dolazio na posao, ali da on nije "mulac koji se svako malo mora javljati kada dolazi i kada odlazi".
Godine 2011. Stanko Zrilić prijavljen je zbog lažnog davanja podataka o prisutnosti. Povjerenstvo za sukob interesa kaznilo ga je s 10 tisuća kuna, a župan mu je odbio dati plaću. Na to sve se žalio, pa je Ministarstvo uprave poništilo tu kaznu i tražilo ponavljanje postupka te je zatražilo ocjenu zakonitosti od Visokog upravnog suda.
Taj je Sud presudio da se dužnosnici u lokalnoj i regionalnoj vlasti ne mogu tretirati kao službenici u pogledu plaća, radnog odnosa i prisutnosti na poslu.
"Dužnosnike su zaštitili kao ličke medvjede neki bivši sazivi Sabora koji su usvojili takve zakone", rekao je župan po objavi presude.