"Teorija urote znači i veliki biznis. Više perilica u tijeku životnog vijeka. Ako promijenite 15-20 perilica, to bi bilo idealno za jednu modernu obitelj", kaže ironičan je Mate Čurić.
'Sve se raspada'
Dodaje da se sjeća prve mamine perilice koja je radila skoro 42 godine.
"Sve se kvari, sve se raspada. A garancije su jako kratke", kaže Mate.
Priče o perilicama iz nekih starih vremena - koje su prale naše pelene, ali i maturalne haljine - danas djeluju bajkovito.
"Današnji proizvodi s obzirom na sve te karakteristike traju 7 do 10 godina", kaže za RTL Anđelka Fiedler, prodavačica kućanskih aparata.
Kriva je loša kvaliteta
Iako se sve više priča o teoriji urote, u jednom servisu ipak ne vjeruju u to. Kažu, uređaji nisu programirani da bi se kvarili po isteku garancije nego su jednostavno lošije kvalitete.
"Iz razloga što su rađeni od lošijeg materijala da jeftinije koštaju. Jer da se rade od dobrih materijala ljudi ih ne bi kupili. Tražili bi onog proizvođača koji prodaje jeftiniji aparat", kaže serviser kućanskih aparata Davor Kopčić.
U drevne perilice rublja stavljao se težak i dugotrajan bubanj od inoxa, dok se u našim modernima vrti njegova inačica od najobičnije plastike. Isto tako, stare pumpe za izbacivanje vode bile su čak četiri puta teže od svojih nasljednica.
"Skuplji za proizvodnju jer je mahanički. Kvalitetniji je. Elektronika se ne da popravljati jer je kompjuterski rađena", kaže Kopčić.
Većina modernih perilica rublja odradi oko dvije i pol tisuće pranja. I onda krenu prve boljke i stalni posjeti majstora.
Naši su stari za perilice rublja dizali kredite, jer su one nekad koštale tri prosječne plaće, što bi danas bilo oko 15 tisuća kuna. Sada su i do šest puta jeftinije.