sjednica odbora / DORH smatra da ne treba dalje istraživati slučaj bivšeg šefa SOA-e i Milanovićeva savjetnika Lozančića

Image
Foto: Miranda Cikotic/PIXSELL

Još se ne zna zašto je bivša predsjednica smijenila šefa tajne službe

5.3.2020.
15:42
Miranda Cikotic/PIXSELL
VOYO logo

Predsjednik saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Ranko Ostojić izvijestio je u četvrtak da su mu iz DORH-a ponovno poručili da ne pronalaze osnove sumnje po pitanju daljnjeg istraživanja okolnosti smjene bivšeg šefa SOA-e Dragana Lozančića.

"DORH je ostao pri svojem stavu da ne pronalazi osnove sumnje po pitanju daljnjeg istraživanja Lozančića", kazao je Ostojić novinarima nakon sjednice Odbora za unutarnju politiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na zatvorenoj je sjednici prihvatio Izvještaj o radu SOA-e za 2019. i Izvještaj Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost o poslovima nadzora koje je proveo lani. Članovi odbora, rekao je Ostojić, dotaknuli su se i drugih slučajeva sa sigurnosnom tematikom.

"Detalje o tome o čemu je bilo govora, koje su sve stvari istaknute, a puno je šire nego samo javno izvješće SOA-e, ne mogu iznositi", kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dobili smo širu sliku"

Upitan je li se na Odboru razgovaralo i o slučaju bivšega državnog odvjetnika Dražena Jelenića i izjavama bivše predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović o slučaju "Lozančić", Ostojić je rekao da se razgovaralo o podacima iz Izvješća SOA-e, ali da su ''dobili i širu sliku".

No, potvrdio je da su jedna od tema razgovora bili - migranti. "Taj problem s migrantima bio je i prošle godine, a u raspravi smo čuli i najnovije detalje. Imali smo kvalitetne i iscrpne odgovore od ravnatelja SOA-e. Mislim da je to bilo vrlo dobro odrađeno. Saborski zastupnici shvaćaju i svoj dio odgovornosti. Razgovarali smo o sigurnosnim problemima, ali i konkretnim slučajevima. Ali zakon me obvezuje i moram čuvati povjerljivost samih informacija koje smo dobili", istaknuo je Ostojić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vojska na granici?

Vezano za pitanje vojske na granici, rekao je da čeka zaključke Vijeća za nacionalnu sigurnost i podsjetio kako MUP tvrdi da može sam štititi granicu, a vojska se uvijek može uključiti kao potpora, kao što je bilo i 2015.

"Oni koji misle da bi vojska mogla biti na granici s nekim drugim ovlastima - a to je pitanje primjene sile - o tome se mora ozbiljno razgovarati. Zna se što vojnik radi - on ima neprijatelja na drugoj strani i puca. Ako je došlo do te situacije, uvjeren sam da će to izazvati ozbiljnu raspravu", naglasio je. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ponovio je i da vojska ne može primjenjivati silu na granici jer za to nije ovlaštena. "Ustav kaže kada se može primijeniti sila, mora biti zakonom određeno, u ovom trenutku to nije predviđeno. Vojska ne može primjenjivati silu u nadzoru državne granice, nije za to ovlaštena", ustvrdio je Ostojić.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo