Nakon što je otkriveno da je Hrvatska obrtnička komora preko svoje podružnice Udruženja obrtnika Rijeka, novac prikupljen obveznom članarinom od obrtnika utrošila na sumnjive donacije, među kojima je i 15.000 kuna za Počasni bleiburški vod, kojim je kupljeno još zemljišta u tom austrijskom selu, novinare Riportala je zanimalo kako se raspolaže financijama u Udruženju obrtnika.
Nesuvisao odgovor na četiri pitanja
Poslali su im upit s četiri pitanja o broju zaposlenih, visinama plaće, nagradama i drugim naknadama te godišnjim rashodima i stavkama u rashodima. Odgovor su, sukladno Zakonu o pravu na pristup informacijama, očekivali u roku od 15 dana. No, umjesto odgovora dobili su šturo priopćenje u kojem stoji kako nisu obvezni javno objavljivati na što troše novac 3000 riječkih obrtnika.
"Realizirani rashodi Udruženja obrtnika Rijeka u skladu su s godišnjim planom prema prijedlogu Odbora za gospodarstvo i financije, a prihvaćeni su od strane Upravnog i Nadzornog odbora te Skupštine Udruženja obrtnika Rijeka, kao najvišeg tijela upravljanja Udruženjem, a čine je članovi Udruženja, predstavnici iz osam Cehova. Budući da Udruženje obrtnika Rijeka nije tijelo javne vlasti, u smislu Zakona o pravu na pristup informacijama, ne postoji zakonska obveza sukladno kojoj bi se moralo javno objavljivati informacije o poslovanju istoga kao i o članovima čiji su podaci zaštićeni Općom uredbom o zaštiti osobnih podataka. Sve opće informacije koje se odnose na organiziranje obrtništva možete naći u propisima koji reguliraju rad obrta, osim onih zaštićenih GDPR-om", stoji u njihovom odgovoru.
Zakon ih demantira
Dakle, Udruženje obrtnika Rijeka sebe ne smatra tijelom javne vlasti, no Zakon o pravu na pristup informacijama, na kojeg su se novinari pozvali, u svom članku 5. stavku 2. precizira da su sva tijela koja se djelomično ili potpuno financiraju od nameta, automatski tijela javne vlasti, a shodno tome su i dužna odgovoriti na pitanja medija u zakonskom roku.
Stoga su novinari ponovno poslali isti upit, ovoga puta se konkretno pozvavši na članak 5. stavak 2. Zakona, no u zakonskom su roku dobili odgovor kako je Udruženje obrtnika Rijeka dalo odgovore na sva pitanja u prethodnom mailu. U tom mailu je, osim ranije citiranog nesuvislog odgovora, Udruženje obrtnika Rijeka vidjelo priliku za samopromidžbu, pa u njemu stoji kako je: "Udruženje obrtnika Rijeka uistinu pouzdan servis za sve svoje članove koji uvijek mogu računati na našu podršku".
Priča o financijama spomenutog udruženja ovdje ne staje, jer su novinari kontaktirali Povjerenika za informiranje, koji će nastojati doći do odgovora koji zanimaju riječke obrtnike i širu javnost.