Obrazlažući nepravomoćnu presudu od šest godina zatvora suspendiranom policijskom načelniku Željku Dolačkom za krađu zlata i novca vrijednih preko 3,3 milijuna kuna iz sefa u sjedištu zagrebačke kriminalističke policije sutkinja zagrebačkog Županijskog suda Maja Štampar Stipić kazala je da je tijekom suđenja neosporno dokazano da je Dolački kriv odnosno da je počinio sva nedjela za koja je optužen.
Dolački je u utorak nepravomoćno osuđen na zatvorsku kaznu i povrat 3,3 milijuna kuna, no kako se nije pojavio na izricanju presude izbjegao je odvođenje iza rešetaka.
"Nedvojbeno je ustanovljeno da je provala u sobe i metalnu kasu inscenirana i to na temelju svih vještačenja i izuzetih tragova. Utvrđeno je da se događaj nikako nije mogao odigrati na način kako je počinitelj želio prikazati, a također je utvrđeno da nije bilo otisaka koji bi postojali da je počinitelj pokušao ući u prostoriju s vanjske strane. Utvrđeno je da prozor nije otvaran pomoću provalničkog alata te da su vrata kase piljena dok su bila otključana i otvorena, a ključeve je imao samo Željko Dolački", pojasnila je sutkinja.
Dodala je da je utvrđeno kako je Dolački kupio pilu kojom je mogao prerezati sef, o čemu postoji videosnimka iz trgovine na kojoj se jasno vidi optuženik koji kupuje pilu.
Neuvjerljiv i proturječan iskaz
"Njegov iskaz je neuvjerljiv i proturječan sam po sebi te prema iskazima koji su provedeni tijekom postupka. Suočen sa snimkom tijekom rasprave, optuženi je pred sudom izjavio da je 26. ožujka kupio pilu koju je donio na raspravu kako bi dokazao svoju nedužnost. Bila je to loša konstrukcija Željka Dolačkog da uvjeri sud u svoju nedužnost, osobito nakon što je tvrtka Bauhaus i proizvođač pile u dva navrata ustanovio da je pila koju je optuženi donio na sud proizvedena više od godinu dana nakon pljačke", kazala je sutkinja.
Sutkinja je utvrdila i da Dolački ničim nije dokazao da je žrtva obmane te da je sud ocijenio da je nedjelo počinio ubrojiv i svjestan.
Prilikom odmjeravanja kazne sud je cijenio jačinu povrede zaštićenog dobra te činjenicu da je djelo optuženi počinio djelo dok je bio voditelj Službe organiziranog kriminaliteta.
"Svojim postupanjem osramotio je policiju i policajce koji se požrtvovno bore protiv takvih kaznenih djela. Koliko je drsko ponašanje optuženika, govori da je inscenirao pljačku kada je shvatio kako bi mogao biti otkriven, ali i njegovo višekratno podmetanje dokaza", zaključila je sutkinja.
Uskok nezadovoljan visinom kazne
Tužitelj Slobodan Šašić kazao je novinarima nakon izlaska sa suda da je Uskok zadovoljan presudom, iako su s obzirom na "značaj kaznenog djela i onoga tko ga je počinio i na koji način" očekivali nešto višu kaznu zatvora.
Dodao je da će nakon što dobiju pismeni otpravak presude odlučiti o žalbi koja će se najvjerojatnije odnositi na visinu kazne.
Odgovarajući na novinarska pitanja Šašić je kazao da ne vjeruje da je Dolački u bijegu, rekavši da je "vrlo neugodno u sudnici dobivati lisice na ruke".
Odvjetnik: Ne znam zašto nije došao na izricanje presude
Odvjetnik osuđenog policajca, Davor Cahun, također je najavio žalbu. "Teško je bilo što komentirati dok ne vidimo pismeni otpravak. Mora se vidjeti što će biti vezano za nezakonitost dokaza koje smo tražili. Mislim da o tome u ovom kratkom obrazloženju nije rečena ni riječ pa ćemo vidjet. Kada dobijemo presudu bit će upućena žalba", kazao je Cahun.
Novinarima je kazao da ne zna zašto njegov branjenik nije došao na izricanje presude. Na pitanje hoće li mu savjetovati da se javi u istražni zatvor, koji mu je određen po sili zakona jer mu je nepravomoćna kazna veća od pet godina, Cahun je kazao: "Nikome neću ništa savjetovati".
Zbog krađe dva kilograma zaplijenjenog zlata, oko 640.000 kuna i gotovo 290.000 eura iz sefa u sjedištu zagrebačke kriminalističke Dolački će, postane li presuda pravomoćna, uz šestogodišnju zatvorsku kaznu i povrat 3,3 milijuna kuna, morati platiti preko 140 tisuća kuna sudskih troškova te više od 130 tisuća kuna za vještačenja.