DOKTORICA ODBIJALA IZVADITI KRV, A DIJAGNOZU JE POSTAVILA NA DALJINU: /

'Majka je umrla nakon 11 dana, dehidrirana'

Image

Prošle godine u bolnici je, nakon 11 dana patnje, preminula Milica Pukljak (89),

6.2.2021.
13:48
VOYO logo

Bliži se prva godišnjica smrti Milice Pukljak (89) koja je preminula u bolnici nakon što joj se zakompliciralo zdravstveno stanje u Domu za starije osobe Centar u Klaićevoj ulici u Zagrebu, u kojem je bila smještena od 2017. godine. Milica je, naime, ubrzo preminula nakon što je hospitalizirana, a ispostavilo se da njeno dvomjesečno liječenje u ambulanti obiteljske medicine smještene u zgradi doma nije bilo provedeno sukladno pravilima struke.

Nakon pritužbe obitelji na rad liječnice, povjerenstvo Hrvatske liječničke komore (HLK) donijelo je mišljenje prema kojemu "stručni rad dr. med. spec. Z. Š. Š. nije proveden sukladno pravilima struke s obzirom na izostanak obavljanja kliničkih pregleda pacijentice kada je to, uzimajući u obzir višednevni status bolesti i neovisno o primjeni različite antibiotske terapije, bilo nužno učiniti", prenosi Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pokojničina obitelj upućena je, u dopisu Ministarstva zdravstva koje potpisuje ministar Beroš, da sukladno aktima HLK protiv te liječnice može pokrenuti disciplinski postupak pred Časnim sudom Komore, a kako doznaje navedeni list, liječnica je u međuvremenu otišla u mirovinu.

Image
EPIDEMIOLOGIJA HZJZ-a NAJAVILA MIRNIJE RAZDOBLJE: /

'Dolazi proljeće, a cjepivo postoji; važno je procjepljivanje'

Image
EPIDEMIOLOGIJA HZJZ-a NAJAVILA MIRNIJE RAZDOBLJE: /

'Dolazi proljeće, a cjepivo postoji; važno je procjepljivanje'

Doktorica postavila dijagnozu telefonski

"Moja je mama 31. ožujka 2020. u domu pala s kreveta i dobila visoku temperaturu, a dan prije toga žalila nam se na bol ispod rebrenog luka. Doktorica opće prakse Z. Š. Š. joj je telefonski ordinirala dvije vrste antibiotske terapije, a nama je rekla da mama ima urinarni infekt, iako je niti jednom nije osobno pregledala. Kad sam molila doktoricu da se naprave pretrage krvi, odbijala je. Moja mama je nakon 11 dana, kad su ipak napravljeni privatno testovi krvi, hospitalizirana u KB-u Sestre milosrdnice s evidentnom upalom pluća. Bila je dehidrirana i imala je izraziti elektrolitski disbalans te je 22. travnja 2020. umrla", ispričala je za Jutarnji Anka Milin Letić, kći pokojnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milin Letić je dodala kako od 3. travnja s doktoricom Z. Š. Š. nije bilo moguće normalno razgovarati jer je zbog situacije s koronavirusom liječnica imala minimalni kontakt s pacijentima. Također, kći pokojnice tvrdi da je njezinoj majci doktorica dijagnozu postavila telefonski, na daljinu, bez ikakvih pregleda i vađenja krvi.

"Na izravni upit je li to istina, doktorica nam je rekla da nije, nego da je nekoliko puta bila kod mame i da ne vidi potrebu da se vadi krv, iako je mama tada već pet dana ležala s visokom temperaturom. Bio je tada lockdown, domovi su bili zatvoreni za posjete, a doktorica se bojala korone i kontakata s pacijentima. Nudili smo i da privatno o našem trošku organiziramo vađenje krvi, ali je to odbijala. Mami temperatura nije padala ni sedmi dan zaredom pa joj je telefonskim 'pregledom' promijenila antibiotik", otkrila je Milin Letić.

Nakon što su pristigli nalazi krvi, tražili su mišljenje drugih liječnika koji su im rekli da se infuzija i terapija njene majke moraju mijenjati te da je osoba teško dehidrirana i za hospitalizaciju, no doktorica Z. Š. Š. nije htjela odstupiti od svojih procjena. "Nakon 11 dana patnje Hitna je mamu konačno odvezla u Vinogradsku s temperaturom 38,6 °C i upalom pluća. Nestručno liječenje doktorice opće prakse oslabilo ju je do te mjere da se u bolnici, unatoč naporima doktora, više nije imala snage boriti. Umrla je žedna", zaključila je Milin Letić.

Štefici Karačić, ravnateljici doma u kojem je bila smještena pokojna Milica žao je zbog smrti korisnice, ali istaknula je kako je njena obitelj u jednom trenutku prešla granice svojih ovlasti kada su poslali privatne liječnike u dom unatoč epidemiološkim mjerama. "Konflikt između doktorice, koja nije zaposlenica doma i ima odvojenu ordinaciju, a koja nije dala da se upravlja njezinim odlukama, s obitelji pacijentice prelomila se preko doma koji je socijalna, a ne zdravstvena ustanova", rekla je Karačić te dodala kako inspekcijski nadzor resornog Ministarstva rada i socijalne skrbi nije pronašao propuste u funkcioniranju doma, kao ni njegovih zaposlenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prozvana doktorica odbacila svoju odgovornost

Prozvana doktorica Z. Š. Š. u svom je očitovanju Ministarstvu zdravstva odbacila svoju odgovornost, ukazujući na "otpusno pismo post mortem, iz kojeg je razvidno da su komplikacije kod pacijentice nastale nakon hospitalizacije, a na Hitnu internu gospođa je odvezena zbog straha od prijetnji pacijentičine kćeri".

"Zbog specifičnosti potreba u Domu, naročito stacioniranih, svakodnevno s medicinskim osobljem obavljam vizitu. S obzirom na to da je Dom lociran na dvije lokacije, raspored rada prilagođen je potrebama obje kuće, te sam zbog povećanih zdravstvenih potreba stanara Doma svakodnevno od 6 od ponoći dostupna na mobitel. Od početka ožujka 2020. radila sam svakodnevno u ambulanti u Klaićevoj, a zbog epidemije nisam odlazila u domove u Crnatkovu i Petrovu, jer i sama pripadam rizičnoj skupini zbog preboljenog infarkta, a i zbog manjeg rizika za pacijente. Mijenjala me druga doktorica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I samo bih htjela napomenuti da unuka pokojnice ne živi u Hrvatskoj pa je teško mogla procijeniti zdravstveno stanje svoje bake te je sa mnom samo jednom razgovarala i bila vrlo neugodna, omalovažavala me, vrijeđala i prijetila mi nakon što joj medicinsko osoblje nije dalo informaciju o lijekovima koje dobiva njezina baka", očitovala se sredinom prošle godine Z. Š. Š, piše Jutarnji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo