Dnevne navike kojima se štedi novac i čuva priroda

Naš planet je odavno u velikoj nevolji! Lista problema koji negativno utječu na okoliš svakim je danom sve dulja, ali to ne znači da se treba predati i odustati od pokušaja da se sačuva planet.

17.7.2011.
13:17
VOYO logo

"Osnovni problem je još uvijek nedostatak svijesti o ograničenim resursima Zemlje. Zapadna civilizacija te resurse nemilice troši. Prema procjenama stručnjaka, kad bismo se svi ponašali kao Zapadnjaci, bilo bi nam potrebno sedam ovakvih planeta!", rekao je za Danas.hr ekolog Vjeran Piršić.

Male navike koje mijenjaju svijet

No, ako i dalje mislite da je posao spašavanja budućnosti planeta rezerviran samo za ekologe i političke moćnike, u krivu ste. Velik udio u očuvanju planeta ima upravo ponašanje pojedinca. Svatko od nas bi u svoj život trebao uvesti niz malih pravila ponašanja i promijeniti navike na dnevnoj bazi, tvrde ekolozi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prva mala, ali ne beznačajna navika koju smo ja i moja obitelj uveli u svoju svakodnevicu jest da pri umivanju i pranju zubi ne rasipamo vodu nego da je držimo u čaši. Isti postupak primjenjujemo i navečer", opisuje navike svoje obitelji Piršić.

Dodaje kako su standardne žarulje zamijenili štednima. Iako ih liječnici ne preporučuju u prostorijama gdje se čita ili boravi dulje vrijeme, sigurno u domu imate prostorije u kojima ih možete koristiti i tako značajno uštedjeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Također, kad negdje putujemo, nikad ne idemo dvama automobilima nego u jednom podijelimo troškove. Ljubiteljima brze vožnje teško će pasti da automobil voze u nižim brzinama jer je to ekonomičnije i troši se daleko manje goriva. Općenito, izbjegavam automobil, osim za dulje relacije. Ukoliko imate automobil, znajte da oko polovice stakleničkih plinova za koje ste vi zaslužni nastaje prilikom vožnje", napominje Piršić.

Stare aparate koji su dotrajali i na izmaku snaga zamijenili su novima koji imaju veću energetsku učinkovitost. Posebnu pažnju posvećuju razvrstavanju otpada, te naglašava kako nikad ne koriste plastične vrećice kad idu u kupovinu.

Ekologinja i predsjednica Udruge "Eko Zadar" Atana Grbić Martinović također je u svoj život uvela određena pravila, te kaže da bi ih trebao primjenjivati svaki stanovnik ovog planeta koji je to u mogućnosti.

"Ne koristim plastične vrećice, razdvajam otpad i sve sam žarulje zamijenila štedljivima. Pješačim i vozim bicikl češće nego automobil. Izuzetno sam štedljiva prema vodi i ostalim energentima. Ugradila sam tzv. crni bojler, izbjegavam meso i mesne prerađevine, podržavam kupovinu proizvoda lokalnih proizvođača te sezonskih proizvoda. U vrtu koristim domaće sjeme i radim po Mjesečevom sjetvenom kalendaru. Ne koristim proizvode koji su testirani na životinjama ili onih proizvođača koji prema radnicima nemaju pošten odnos. Upotrijebljene predmete poklanjam, a ne bacam ih. Recikliram, redizajniram, reagiram i ne prodajem zemlju. Financijski ne podupirem, odnosno ne koristim proizvode i usluge kriminalaca i zagađivača", kaže Atana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Primijenite sve ovo i već ste puno učinili'

Ako vam se sve ovo čini preteško te niste spremni na promjene, sjetite se da smo svakodnevno svjedoci pojava poput poplava, suša, toplinskih udara, uragana i tornada, smanjenja snježnog pokrova na planinskim vrhovima i nestajanja glečera. Druge posljedice neodgovornog ponašanja prema okolišu su povećanje ili smanjenje poljoprivrednih prinosa, izumiranje vrsta, povećano širenje bolesti i smanjenje ozonskog omotača.

"Mnogi koji žele bolji život nalaze rješenja. Kad bismo ih svi primjenjivali, život na Zemlji već bi bio bolji", zaključuje Atana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci:

arti-201104190429006 arti-201004230027006 arti-201012030127006 arti-201006040314006 arti-201107140239006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo