U mraku, nasred ulice mladić sjedi na stolici - prizor je to koji je šokirao Osječanina Branimira. Automobil je zaustavio u zadnji tren.
"Dijete je sjedilo na stolcu, točno negdje na sredini voznog traka. I nije se micalo. Ja sam došao tik do njega i čekao sam da vidim šta se događa dalje. Tek kad sam došao jako blizu sam vidio da dijete tipka na mobitelu", prepričava Branimir Hackenberger Kuruzović, profesor na osječkom fakultetu.
A potom se ustao i otišao. Ova opasna igra najnoviji je izazov na najpopularnijoj društvenoj mreži za mlade - TikToku. Po struci profesor, Branimir se pita što bi bilo da 15-godišnjaka nije primijetio na vrijeme…
"Da sam vozio 50 recimo, 60 kilometara na sat, nisam siguran da bi stigao stati, jer je on bio u mraku. Dakle to dijete bi danas bilo teški invalid ili više ne bi bilo živo", kazuje Hackenberger Kutuzović.
Kako bi upozorio vozače na opasan trend popularan među klincima – objavio je video na Facebooku. A onda mu se javila majka dječaka…
"Poslala mi je poruku sa isprikom i rekla je da je izvan sebe, da je ona sumnjala da se nešto događa već neko vrijeme jer da je to dijete došlo i mokro i zaliveno i tako dalje, dakle oni rade svakakve nepodopštine i da je zahvalna što evo sada zna zaista iz prve ruke što se zapravo dogodilo i da će poduzeti sve da se to više ne događa", rekao je.
A ne događa se prvi put. Od penjanja na gajbe i istrčavanja pred kamione do takozvanog Blackout izazova ili igre gušenja do nesvjestice zbog koje je dosad život izgubilo 80 djece. A sve zbog pet minuta slave…
"Nisu dovoljno kognitivno zreli da shvate kakve to sve opasnosti nosi sa sobom. I povezno s ovime egocentrizmom, vrlo često ide način razmišljanja 'neće to meni se dogoditi, to se događa nekome drugome', a kada se dogodi onda je to kasno", kazuje Marija Crnković, klinička psihologinja Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba.
Tu je uloga roditelja posebno važna, napominju u Centru za sigurniji internet.
"Bez obzira, roditelji ni ne moraju baratati TikTokom, ali mogu u određenom trenutku sjesti s djetetom i da mu dijete pokaže taj svijet u kojem provodi toliko vremena i onda kroz razgovor ga mogu upozoriti šta se dešava i koje su neke opasnosti koje se mogu desiti prateći takve opasne izazove", objašnjava voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Tomislav Ramljak.
Izazovi su daleko od zabave i dječje igre. Mladi Osječanin srećom nije ozlijeđen, ali neće proći nekažnjeno - iz osječke policije potvrdili su nam da će mladića prijaviti za - prometni prekršaj.