Alen je već 3 godine student stručnog studija prometa, planira upisati i specijalistički, no nakon fakulteta i titule stručnog specijaliste strahuje da će do posla teško doći.
"Naši poslodavci ne razumiju taj naziv stručni specijalist, i onda tu dolazi do toga da im moramo dodatno pojašnjavati da smo mi u biti završili pet godina visokog obrazovanja", objasnio je Alen Softić, student stručnog studija prometa na Veleučilištu u Rijeci.
Problem ima oko 55 tisuća studenata koji studiraju na stručnim studijima na sveučilištima, veleučilištima i visokim školama. Titula stručnog specijaliste nije prepoznata ni u Europskoj uniji. Vijeće koje predstavlja studente traži izmjene Zakona kako bi im se promijenila sadašnja titula nakon diplome.
"Imamo još veći problem kod prepoznatljivosti na tržištu rada u EU zbog toga što je prijevod tog naziva u ovom trenutku specijalist ili 'profesionalist of', što nigdje u Europi ne postoji, već je vani magistar odnosno 'master' klasičan oblik naziva za tu razinu obrazovanja", pojasnio je Karlo Kolesar, predsjednik Vijeća studenata veleučilišta I visokih škola RH.
Ministar znanosti i obrazovanja Vedran Mornar obećao im je riješiti problem početkom iduće godine kada bi se zakoni trebali mijenjati.
"Na nama studentskim predstavnicima je sada u sljedeća dva mjeseca napraviti optimalne i najkvalitetnije prijedloge za nazive koji će u svakom slučaju biti prepoznatljiviji nego dosadašnji stručni specijalist", dodao je Kolesar.
Studenti imaju podršku i od ministra rada.
"Taj dio kadrova u Hrvatskoj nam fali, tako da se nadam da će I upisna politika koja se ove godine na neki način mijenja početi korespondirati s potrebama tržišta rada", izjavio je Mirando Mrsić.
Da bi ih se na tržištu rada moglo prepoznati, studenti se nadaju skorom rješenju o kojem im ovisi budućnost.