KAKO OSTATI ISPOD MAGIČNE BROJKE? /

Detaljan izračun otkrio koji uređaji 'deru' najviše struje u kućanstvu: Kada ovo vidite, odmah ćete iskopčati kabele

Image
Foto: Robert Anic/PIXSELL

Izračun je napravljen na primjeru stana površine 70m² u kojem borave tri do četiri člana obitelj, a električna energija registrirana je na dvotarifnom brojilu

10.11.2022.
15:00
Robert Anic/PIXSELL
VOYO logo

Koliko štede LED žarulje, keramička ili indukcijska ploču na štednjaku, a koliko struje troše glačalo, sušilo za kosu ili televizor? S obzirom na rast cijena energenata ovo su pitanja koja sve više muče Hrvate, a na njih je za N1 odgovorio Nenad Kurtović, savjetnik za kupoprodaju električne energije u udruzi Splitski potrošač.

Kurtović je izradio i poseban izračun koji prikazuje potrošnju osnovnih električnih trošila u kućanstvu koje nema mogućnost korištenja prirodnog plina, toplinske energije i ogrjevnog drva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izračun je napravljen na primjeru stana površine 70m² u kojem borave tri do četiri člana obitelj, a električna energija registrirana se na dvotarifnom brojilu (tarifni model "Bijeli").

Kako uštedjeti?

Tablica br. 1 prikazuje vrijeme korištenja istih uređaja, prosječnu godišnju potrošnju iskazanu u kWh te trošak u kunama po pojedinom trošilu u opciji važeće tarife za energiju s uključenom naknadom za korištenje mreže prijenosa i distribucije, naknade za obnovljive izvore energije (OIE) i PDV.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Nenad Kurtović

Tablica br. 1

Ova tablica zorno prikazuje koje biste uređaje mogli i trebali isključiti kako biste postigli maksimalnu uštedu. Primjerice, ako svoje obične žarulje zamijenite LED žaruljama, moguće je ostvariti uštedu od oko 280 kuna. Vlada je u svojim smjernicama o uštedi istaknula da korištenje LED žarulja smanjuje potrošnju i do 90% u odnosu na klasična rješenja.

Ukupan trošak za kućanstvo

Tablica br. 2. prikazuje ukupni godišnji utrošak električne energije i trošak iste iskazan u kunama (sa svim davanjima) u izboru trošila po opciji A., B. i C. Izračun troškova izrađen je na osnovu tarifa koje vrijede za utrošak do 2.500 kWh (Članak 2. stavak 1. Uredbe Vlade RH od 08.09.2022. (NN104/2022.), i ta tarifa se odnosi na ukupno utrošene količine kWh, kao da u Uredbi nema stavka 2. članka 2. koji precizira da se preko 2500 kWh plaća skuplje tarifa za energiju.

Image
Foto: Nenad Kurtović

Tablica br. 2

Tablica br. 3 prikazuje trošak istog kućanstva samo u vremenu od šest mjeseci (10.2022. – 03.2023.) odnosno, za vrijeme trajanja vladine Uredbe. Trošak je iskazan u dvije veličine, da bi se prikazalo koliko više plaćaju kućanstva koja potroše preko 2500 kWh i kojima će se taj utrošak kWh obračunavati po članku 2. stavka 5. Uredbe Vlade RH.

Image
Foto: Nenad Kurtovi

Tablica br. 3

Tablica br. 4 prikazuje trošak kućanstava za električnu energiju u razdoblju za šest mjeseci (listopad 2022. do ožujak 2023. godine), a koja imaju na raspolaganju toplinsku energiju i/ili prirodni plin, te s tim energentima osiguravaju grijanje prostora i tople vode te kuhanje na štednjaku. Na njih se ne odnosi odredba o povećanju tarife, jer će u navedenom razdoblju utrošiti manje od 2500 kWh.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Nenad Kurtović

Tablica br. 4

Iznad i ispod magične cifre

Kako nadležne institucije nemaju praksu iskazivati ukupnu cijenu kWh kojeg plaćaju kućanstva u RH, već iskazuju samo dio cijene za koje su oni sami nadležni (HEP iskazuju dio za energiju i dio za korištenje prijenosne i distribucijske mreže uvećano za PDV, a ne uključuje dio koji se odnosi na naknadu za OIE uvećano za PDV), Kurtović u nastavku navodi iste i to, pod a. za kupce koji preuzmu do 2500 kWh, te pod b. za kupce koji preuzmu iznad 2500 kWh, uz napomenu da ti kupci prvih 2500 kWh plaćaju po cijeni pod a., a sve preko utrošenih 2500 kWh po cijeni pod b.

Prema izračunu koji je za N1 izradio Kurtović, ukupna cijena električne energije za kućanstva koja troše do 2.500 kWh u razdoblju od 1. listopada 2022. do 31. ožujka 2023. godine (uključena sva davanja) iznosi:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

a. Za dvotarifne kupce (Bijeli),

– Energija VT 1,1961 kuna/kWh

– Energija NT 0,6232 kuna/kWh

– Mjesečna naknada 21, 47 kuna /mjesec

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za kućanstva čiji utrošak prelazi 2500 kWh u razdoblju od 1. listopada 2022. do 31. ožujka 2023. godine cijena električne energije sa uključenim svim davanjima iznosi:

b. Za dvotarifne kupce (Bijeli),

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Energija VT 1,5145 kuna/kWh

– Energija NT 0,7795 kuna/kWh

– Mjesečna naknada 21, 47 kuna /mjesec.

Niz savjeta

Čak i male promjene u našim svakodnevnim navikama mogu nam pomoći uštedjeti novac. Kurtović ima niz praktičnih savjeta koji građanima mogu pomoći da im ostane koja kuna više u novčaniku. Što se tiče rasvjete, osim gašenja nakon izlaska iz prostorije, preporučuje da u većoj prostoriji imate veći broj malih svjetiljki. Ako se koristi luster s više žarulja, poželjno ga je priključiti na serijsku sklopku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, prilikom gledanja televizije smanjite rasvjetu. U prostoru malih vidnih zahtjeva koristite žarulje manje snage, a poželjeno je i redovito čistiti žarulje i druge dijelove svjetiljki. Da biste uštedjeli prilikom pripremanja hrane, ploču uključite tek kad se na nju stavi posuda, pri čemu lonac u kojemu se hrana priprema mora imati ravno i čvrsto dno.

Promjer posude trebao bi biti jednak ili malo manji od grijače ploče, a poželjno je koristiti i poklopac za lonac u kojemu kuhate. Također, pećnicu ili ploču možete isključiti malo prije nego što jelo bude gotovo. Kurtović također preporučuje kupnju uređaja koji doista odgovaraju potrebama kućanstva i koji imaju mogućnost reguliranja vremena korištenja, primjerice tajmer za pećnicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hladnjak treba biti postavljen tamo gdje nema sunca i trebalo bi ga malo odmaknuti od zida. Također, treba biti udalje od izvora topline, a termometar postavite na zadovoljavajuću temperaturu hlađenja. Otvarajte ga što je manje moguće i što kraće i nemojte ga pretrpavati hranom. Bitno je održavati čistoću hladnjaka i izvana i iznutra te pazite da hladnjak bude suh. Zamrzivač je također poželjno držati u najhladnijem dijelu kućanstva te treba biti udaljen od izvora topline.

Pripazite da su namirnice dobro zapakirane i obilježite na omotu što je unutra, a potom ih uredno posložite u zamrzivaču. Standardna temperatura čuvanja zamrznute hrane je -18°C, a ako se temperatura za postavi niže, može se osjetno povećati potrošnja energije. Optimalna temperatura hladnjaka iznosi oko 6°C, piše u smjernicama Vlade.

Ciljanje nižih tarifa

Pri kupnji bojlera potrebno je najprije odrediti pravilnu veličinu. Više ćete uštedjeti ako se tuširate umjesto kupate u kadi. Ako posuđe perete ručno, začepite sudoper – nemojte posuđe prati pod mlazom tople vode. Regulator postavite na temperaturu do 60 ºC i ne zagrijavajte više vode nego što stvarno trebate. Kurtović također savjetuje da bojler primarno uključujete noću, u razdoblju niže tarife.

Što se tiče perilice rublja, ključno je pri kupnji procijeniti mogućnosti uređaj, a potome ga smjestiti prema uputama. Uređaj punite rubljem do dopuštene količine i razvrstavajte rublje prema vrstama pranja. Nemojte zaustavljati perilicu prilikom pranja i koristite ekonomične programe. Također, redovito čistite perilicu i koristite je u razdoblju niže tarife. Slični se savjeti odnose i na perilicu posuđa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije uključivanja glačala pripremite rublje za glačanje, odnosno razvrstajte ga po vrsti tkanine. Izbjegavajte glačati često i manje količine, a ako je odjeća još uvijek vlažna, najprije je osušite. Ako je pak presuho, malo je navlažite. Ako prekidate glačanje, isključite glačalo. Kad je riječ o usisavaču, bitno je redovito mijenjati vrećice, a ako obavljate nešto drugo uz usisavanje, onda isključite usisavač.

Što se tiče ostalih elektronskih uređaja poput televizora, računala i drugih manjih kućanskih uređaja poput miksera, tostera, mikrovalne pećnice i sušila za kosu, bitno je da ih isključite čim ih više ne upotrebljavate. Kurtović također savjetuje i korištenje programa s oznakom bolje energetske efikasnosti. Treba naglasiti da elektronički uređaji troše energiju i u tzv. stand-by načinu rada. Isključite punjač za mobitel ili tablet iz utičnice nakon punjenja, dodaje se u vladinim smjernicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kod grijanja je bitno odabrati uređaj koji odgovara klimatskim uvjetima. Prostor oko uređaja za grijanje treba ostaviti slobodan, a temperaturu postavite po načelu "prostorija po prostorija", odnosno da temperatura bude ugodna tamo gdje se stalno boravi. Kurtović navodi da povećanje temperature za 1 ºC povećava potrošnju energije za do 6%. Ako ne boravite u stanu isključite grijanje ili smanjite na temperaturu između 15 i 18 ºC.

Vlada je u svojim smjernicama također objavila koliko bi u pojedinoj prostoriji trebala biti temperatura kako bi se održala toplinska ugodnost, a da se u isto vrijeme ne bi rasipala energija: hodnik 14–18°C, spavaća soba 18°C, kuhinja 18-21°C, radna soba 18-21°C, dnevni boravak 20-23°C, kupaonica 23-25°C. Tijekom dana kad nikoga nema kod kuće temperaturu postavite na 16°C.

Kad je riječ o uređajima za hlađenje kućanstva, odaberite onaj uređaj koji odgovara potrebama kućanstva, povremeno očistite filtere uređaja i postavite temperaturu tako da bude 5 do 6°C niža od vanjske. I ovdje vrijedi načelo "prostorija po prostorija" – neka bude hladnije tamo gdje stalno boravite. Uređaj održavajte po uputama proizvođača, a kad niste u stanu, isključite ga.