DEMOGRAFI NAM PREDVIĐAJU POTPUNU KATASTROFU: /

U Hrvatskoj će 2030. biti milijun stanovnika starijih od 65 godina

Image

U brojku od milijun starijih od 65 godina, onih od 80 i više godina bit će 250.000

11.11.2019.
21:21
VOYO logo

Demografi već godinama govore o tome da stanovništvo Hrvatske stari, a sada upozoravaju, u slučaju da se negativni trendovi nastave, broj starijih od 65 dosegnut će čak milijun. Prema pisanju Glasa Slavonije, to je povećanje od oko 250.000 ljudi u odnosu na danas. Osim toga, broj stanovnika će pasti ispod četiri milijuna. U brojku od milijun starijih od 65 godina, onih od 80 i više godina bit će 250.000. Ovi podaci stoje u analizi podataka iz intervjua koji su prikupljeni 2015. godine u šestom valu studije "SHARE". Spomenuta studija je također i dio materijala koji su upućeni sudionicima novog vala istraživanja. Istraživanje se provodi u svim zemljama EU-a i u Izraelu, a voditelj SHARE projekta u Hrvatskoj je stručnjak iz područja makroekonomije sa zagrebačkog Ekonomskog fakulteta, Šime Smolić. Korist istraživanja kao i motive za Glas Slavonije objasnio je demograf Ekonomskog fakulteta u Zagrebu Ivan Čipin, prvi suradnik na projektu.

Image

06.09.2019., Zagreb - Stariji ljudi.

Photo: Patrik Macek/PIXSELL

"Nositelji politika u Hrvatskoj trebali bi biti zainteresirani za izazove koje za sobom donosi demografsko starenje jer će ono promijeniti način na koji danas funkcioniraju zdravstvena, mirovinska i socijalna politika. Politika se treba pripremiti kako odgovoriti na te izazove, a najbolji način pripreme je imanje znanstvenih podataka i istraživanja najveće kvalitete. Ključno je da političari znaju kako se te politike trebaju mijenjati, kako bi se prilagodile i zadovoljile potrebe starije populacije, koja i sama stari. SHARE će nositeljima politika biti kontinuirani monitoring i pomoći im da politike koje implementiraju budu na korist i u skladu s izraženim potrebama starije populacije. Na taj način rade mnoge zemlje u EU-u, a nama je drago što je Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava spoznalo da će im uključivanje u ovu najveću europsku i svjetsku studiju o starenju biti od velike koristi. Jedna od prvih mogućih suradnji je na projektu nacionalne mirovine, gdje ćemo preko SHARE podataka moći pratiti njezinu implementaciju i učinke", objasnio je Čipin za Glas Slavonije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
OVO JE GORE OD NAJCRNJIH PROGNOZA, HRVATSKA NESTAJE! U samo pet godina broj stanovnika se smanjio za čak 2,4 posto: /

'To je potpuna katastrofa!'

Image
OVO JE GORE OD NAJCRNJIH PROGNOZA, HRVATSKA NESTAJE! U samo pet godina broj stanovnika se smanjio za čak 2,4 posto: /

'To je potpuna katastrofa!'

Obrazovanje, radni staž, mirovina...

Podaci šestog vala istraživanja pokazuju da je od sto osoba starijih od 50 godina, njih 62 u braku te žive s bračnim partnerom, dok je svaka četvrta osoba udovac ili udovica. Otprilike šest posto osoba, od kojih najviše muškaraca, nije sklopilo brak. Ova analiza pokazala je i da muškarci žive kraće od žena te o tome govori podatak da je u toj populaciji svaki 12. muškarac udovac, dok su dvije od pet žena udovice. Samačkom životu u starijoj dobi sklonije su žene pa svaka treća živi sama, a svaki deseti muškarac živi sam. Čak 40 posto stanovnika Lijepe naše koji su stariji od 75 godina živi samo. Svaki četvrti Hrvat i Hrvatica stariji od 50 godina živi samo, što čini 23 posto.

Image

Mirovina 27.08.2018., Zagreb - Mirovina. Photo: Tomislav Miletic/PIXSELL

Malo manje od dvoje žive djece u prosjeku imaju osobe starije od 50 godina. Najviše djece imaju Izraelci dok ih najmanje imaju Talijani. Muškarci stariji od 50 godina u Hrvatskoj, školovali su se dvije godine dulje od žena istih godina. No, ne ističe se po tome samo Hrvatska jer je sličnno i u drugim zemljama. Jedina iznimka je Švedska jer ondje žene studiraju duže. Udjeli žena i muškaraca s višim i visokim tercijarnim zanimanjem pokazuju velike razlike pa tako u Danskoj i Njemačkoj je skoro 40 posto muškaraca starijih od 50 s fakultetskom diplomom, dok ih je u Švedskoj 37 posto, a na žene otpada 45 posto. Mirovinu iz javnih izvora u Hrvatskoj prima gotovo od četiri do pet muškaraca i žena u dobi od 70 do 79 godina. U dobnoj skupini od 50 do 59 godina je 11 posto muškaraca u mirovini i 16 posto žena. Najdulji radni staž na trenutnom poslu imaju muškarci, ali u Grčkoj, Španjolskoj, Portugalu i Italiji dok to vrijedi za žene u Hrvatskoj, Italiji, Grčkoj i Sloveniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novac kao prepreka da hrvatski građani rade što žele

U prosjeku je 2015. nominalno bogatstvo kućanstva iznosilo 50.000 eura u Poljskoj, a u Luksemburgu čak do 900.000 eura. Analiza je pokazala i velike razlike u vrijednosti nekretnina koje su u posjedu osoba starijih od 50 godina. Za usporedbu s Hrvatskoj, ako se računa da je prosječna vrijednost nekretnina 100, onda smo mi s indeksom 33 pri dnu, no nalazimo se iznad Češke, Slovenije i Poljske, piše Glas Slavonije. Na vrh su se smjestile Švedska, Švicarska i Luksemburg. Sedam od deset kućanstava u Hrvatskoj ima problema sa siromaštvom te muku muče s mjesečnim primanjima. Primjerice, Njemačka i Austrija nemaju takav problem jer tamo tek dva od deset kućanstava spaja kraj s krajem.

Nematerijalnu pomoć drugih članova kućanstva primilo je oko 40 posto ispitanika iz Hrvatske, dok je troje od deset njih primilo takvu pomoć od obitelji izvan kućanstva, susjeda i prijatelja. Svaki treći muškarac u Hrvatskoj i 40 posto žena starijih od 50 godina kazali su da ih nedostatak financijskih sredstava ne mogu raditi ono što bi željeli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo