OPASNOSTI RATA /

Što će se dogoditi ako se zatvori Sueski kanal i je li Hrvatska spremna? Dekan s Agronomskog fakulteta upozorio: 'Mi toga nismo niti svjesni'

Image
Foto: Profimedia

'Za 30, 40 godina mi kukuruz u Slavoniji više nećemo moći uzgajati. Nismo svjesni što nas čeka. Mi smo u dosta lošoj situaciji', kazao je dekan Agronomskog fakulteta govoreći o klimatskim promjenama

16.10.2023.
15:30
Profimedia
VOYO logo

Zbog klimatskih promjena, ali i političkih razloga, odnosno ratnih sukoba, cijena hrane bit će sve veća. Rekao je to prof. dr. sc. Ivica Kisić, dekan Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, gostujući na HRT-u.

"U slučaju da se zatvori Sueski kanal, cijela Europa će u tom trenutku biti gladna. Mi toga nismo niti svjesni", upozorio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'U Osijeku se dogodila ekološka katastrofa'

Govorio je i o posljedicama nedavnog požara u osječkoj tvornici Drava International gdje su izgorjele ogromne količine plastike.

"Nažalost, moram vas razočarati. Veliki požar tvornice Drava International nije iza nas, jer tek sada dolaze problemi, na samom mjestu lokacije tlo je potpuno onečišćeno i zagađeno", kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kisić kaže da se u Osijeku dogodila ekološka katastrofa, ali sreća je bila da u tom trenutku nije bilo kišno razdoblje.

"Druga prednost je što je tada puhao jugozapadni vjetar pa su se čestice raznijele po okolišu. Da je vjetar puhao prema Osijeku, posljedice bi bile puno veće", dodao je.

Image
VIDEO HORORA /

Procurila stravična snimka požara u Osijeku iznutra: Vatra guta sve pred sobom! 'Treba se proglasiti ekološka katastrofa...'

Image
VIDEO HORORA /

Procurila stravična snimka požara u Osijeku iznutra: Vatra guta sve pred sobom! 'Treba se proglasiti ekološka katastrofa...'

'Ekologija košta. Možemo li naći novac?'

Sanacija tog područja, kaže, bit će vrlo skupa.

"Sama Osječko-baranjska županija to neće moći sanirati bez pomoći države i Europskih fondova. Radit će se o desecima milijuna eura potrebnim za sanaciju te lokacije", napomenuo je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potom je kazao kako i sama poljoprivreda pridonosi onečišćenju.

"Pesticidi, uništenje bioraznolikosti, boce, kemikalije, vreće za mineralna gnojiva… Ekologija košta, samo je pitanje možemo li naći novac za ekologiju", kaže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za strategiju "Europski zeleni plan" kazao je da je fantastična i da bi za nju dao Nobelovu nagradu. No, ima i zamjerki.

"U isto vrijeme EU dopušta uvoz iz trećih zemalja koji nemaju ove 'zelene politike' i jasno je da su njihovi proizvodi na europskom tržištu jeftiniji. Ne može se dopustiti da se uvozi pšenica iz tih nekih drugih država", smatra.

'U lošoj smo situaciji, ali imamo resurse'

"Ako hoćete ekologiju, postaje skuplje. Ali, ja sam za to da se proizvodi u našim trgovinama označe i da vi znate putem te markice što kupujete, odnosno da ona vama garantira da vi kupujete ekološko", dodao je.

Upozorio je na klimatske promjene koje nas čekaju u budućnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Za 30, 40 godina mi kukuruz u Slavoniji više nećemo moći uzgajati. S ovim rokovima sjetve, s ovim načinima obrade… Nismo svjesni što nas čeka. Mi smo u dosta lošoj situaciji, ali srećom, Bog nam je dao resurse, imamo poljoprivredne površine, imamo kvalitetnu vodu i imamo ljude koji žele raditi. Imamo kvalitetnu prirodu za uzgoj hrane", zaključio je dekan Agronomskog fakulteta u Zagrebu na HRT-u.

POGLEDAJTE VIDEO: Žetva je završila. Poljoprivrednik za Danas: 'Pšenica je ove godine čista dubioza'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo