Ovo su riječi gradonačelnika Skradina Nediljka Dujića, koji je prije godinu dana pokrenuo program demografske obnove kojim pokušava riješiti dva velika problema: odumiranje stanovništva i nedostatak radne snage. Zato su inicirali izgradnju čak 250 kuća za mlade obitelji, koje su spremne živjeti i raditi u skradinskom zaleđu.
Dogovoreno je da će uz potporu Ministarstva regionalnog razvitka, Grad Skradin darovati mladim obiteljima parcele od 500 četvornih metara površine. Ministarstvo se obvezalo osigurati besplatan građevinski materijal i uvesti osnovnu infrastrukturu (struja, voda i odvodnja, telefon, javna rasvjeta). No, postoji i caka, da vlasnici kuća stanari postaju tek nakon deset godina korištenja.
Uzeli mjesto i parcelu onima kojima je kuća doista potrebna
Prve kuće počele su se graditi u Ićevu, a s njima su počeli i prvi problemi. Naime, čini se da su neki ljudi mislili da će građevinski materijal koji im država poklanja moći trošiti na apartmane uz more, u Vodicama ili Srimi, a uzeli su mjesto i parcelu onima kojima je kuća doista bila egzistencijalna potreba. Neki su čak tražili suglasnost za podizanje kredita od 100 do 200 tisuća eura, uz hipoteku na te kuće, odnosno parcele, iako su potpisali izjavu da će sami financirati izgradnju i za to su čak dobili i dio državnog novca, piše Slobodna Dalmacija.
"Valjda su računali, nećemo kredit vraćati, a banka neka slobodno zaplijeni nekretninu", priča razočarani Dujić. Napominje i kako se otkrilo da ima i onih koji su već stambeno zbrinuti, iako je uvjet za dobivanje parcele bio da nikakve druge imovine nemaju na teritoriju RH, odnosno država nastalih raspadom Jugoslavije.
"Najgore mi je što su parcele, izgleda, dobili i neki koji su nasljednici obiteljskih kuća, a ovdje oduzimaju priliku za dom nekomu tko nema ništa", kaže gradonačelnik, kojeg tješi jedino to što su 'lažnjaci' očito zaboravili su da će u slučaju izigravanja ugovor biti raskinut bez ikakve naknade za uloženo.