Prošlotjedno okupljanje Hvidre u Makarskoj nije donijelo ni jedinstvo ni potporu čelništvu, što je osobito pogodilo njena predsjednika Josipa Đakića. Zbog toga, ali i sve glasnijih zahtjeva za svojom smjenom, odlučio je danas u sjedištu HVIDRA-e održati izvanrednu sjednicu svih tijela udruge: Predsjedništva, Glavnog odbora, Nadzornog odbora i Suda časti.
Na nju je putem SMS poruka pozvan 21 predsjednik županijskih organizacija te pridruženi član iz HVO-a.
Večernji list doznaje kako bi se Đakić, umjesto discipliniranja dvojice oponenata iz županijskih organizacija, mogao susresti s valom nezadovoljstva još nekih braniteljskih predstavnika. Proteklih je dana čak njih 12 izrazilo spremnost zatražiti njegovu ostavku, a to je i više nego dovoljno za sazivanje izvanrednog sabora HVIDRA-e koji bi trebao odlučiti o Đakićevoj daljnjoj sudbini u udruzi. Navodno su među nezadovoljnicima i podružnice u Splitu, Dubrovniku, Gospiću i Vukovaru.
'Slučaj Pupovac' prelio čašu
Izvori iz redova branitelja tvrde kako je u tijeku slamanje otpora na sve strane. Željko Dragašević, predsjednik bjelovarsko-bilogorske organizacije Hvidre i čovjek koji je prvi javno zatražio Đakićev odlazak, smatra da je na današnjem sastanku sve moguće.
"Moguće je da ću ostati sam jer se ljudi, pod pritiskom politike, prečesto mijenjaju. Ali ja imam svoje stavove i od njih ne odustajem. Đakić me ne može isključiti, a slanje 'mog slučaja' pred Sud časti može rezultirati samo istupanjem članova i raskolom u HVIDRA-i što ja stvarno ne bih volio", ističe Dragašević i dodaje da se odavno zna kako je Đakić pod političkom stegom, ali "slučaj Pupovac" je bila kap koja je prelila čašu.
Naime, nakon načelnih osuda Pupovčevih izjava u kojima je Hrvatsku usporedio s NDH i oštrijih istupa predsjednika Glavnog odbora HVIDRA-e Josipa Periše, Đakić se distancirao, a njegovi protivnici smatraju kako je time ponovno iznevjerio svoje članstvo i druge braniteljske udruge. Tri najutjecajnije braniteljske udruge - Udruga Specijalne policije, Zbor udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi i Savez udruga branitelja radnika - nedavno su se pisanim putem obratile Saborskom odboru za ratne veterane, kojemu je Đakić na čelu, sa zahtjevom za održavanje tematske sjednice o Pupovcu.
Sukob interesa
Međutim, Đakić je to odbio objasnivši kako je "u kraćoj raspravi naglašeno da su izjave gospodina Pupovca neistinite i za svaku osudu, ali treba pričekati konačnu odluku DORH-a koji je po tom pitanju otpočeo s izvidima".
Ovakvo opravdanje udruge odbacuju i tvrde da nije bilo kvoruma jer se okupilo samo sedmero od 15 članova Odbora za veterane. Od njih sedmero tek ih je pet potpisalo taj zaključak. Dragašević kaže kako se i u ovom slučaju ogleda sav smisao zahtjeva za Đakićevu ostavku.
"Predsjednik braniteljske udruge ne smije biti na visokim pozicijama u stranci jer je u očiglednom sukobu interesa. HVIDRA ne može biti talac jedne osobe", smatra Dragašević.