U 16 sati u sjedištu SDP-a na Iblerovom trgu u Zagrebu započela je sjednica Predsjedništva te stranke koja je najavljena kao svojevrsni 'dan D' zbog mogućeg konačnog obračuna šefa stranke Davora Bernardića i nemalog broja njegovih protivnika.
Dio utjecajnih članova stranke ovih je dana pokrenuo peticiju kojom od Bernardića traže da se povuče s mjesta predsjednika zbog lošeg rejtinga SDP-a, ali i njegovog, kako tvrde, nesnalaženja u ulozi čelnog čovjeka stranke. Spominje se mogućnost da se na dnevnom redu današnje sjedncie nađe i zahtjev za Bernardićevom smjenom, javlja N1.
"Ne funkcioniramo kao ozbiljna stranka"
Među istaknutim članovima stranke koji od Bernardića traže ostavku su Siniša Hajdaš Dončić, Peđa Grbin, Mihael Zmajlović, Vedran Babić, Vojko Obersnel...
"Jedini pravi način da se situacija u SDP-u riješi jest razgovor i dogovor, odnosno donošenje odluke o raspisivanju izbora za sva tijela stranke, pa da članovi odluče. Mi sada ne funkcioniramo kao ozbiljna stranka", kazao je Peđa Grbin.
S druge strane, potpredsjednik SDP-a Zlatko Komadina, za kojeg se smatra da je stajao iza dovođenja Bernardića na čelo stranke, kaže da dijeli zabrinutost zbog stanja u stranci, ali da Bernardić treba ostati predsjednik do redovnih stranačkih izbora.
Za sazivanje izvanredne stranačke konvencije potrebna su 52 glasa članova Glavnog odbora i upitno je mogu li Bernardićevi oponenti skupiti toliko. Stoga nije isključena ni mogućnost da se bernardić danas riješi njih.
Bernardić nema namjeru odstupiti
Naime, kako piše Novi list, Bernardić je jučer vodio razgovore s članovima Predsjedništva tražeći potporu svome naumu da suspendira pobunjenike, u prvom redu Grbina, Hajdaša Dončića pa i Obersnela. Drugim riječima, ne pada mu na pamet povući se, čak i po cijenu raskola u stranci jer se procjenjuje da će za onima koje Bernardić danas eventualno izbaci iz stranke izaći još najmanje 20 saborskih zastupnika te isto toliko lokalnih načelnika i gradonačelnika.
Novi list piše da je pismo "pobunjenika" koji traže Bernardićev odlazak među ostalima potpisalo šest članova Predsjedništva. S druge strane Bernardić ima pdoršku petorice članova Predsjedništva, što znači da je njih pet zasad neopredijeljeno.
Petorica izbačenih
Petorica članova Predsjedništva SDP-a, Peđa Grbin, Bojan Glavašević, Siniša Hajdaš Dončić, Vedran Babić i Mihael Zmajlović, zamoljeni su da napuste današnji sastanak Predsjedništva. Kažu kako nisu izbačeni iz stranke, ali poručuju i kako nemaju namjeru odustati od svoje inicijative, javlja Dnevnik.hr.
'Nismo formalno isključeni iz stranke, ali smo svih nas petorica kolega zamoljeni da napustimo sastanak. Trenutno se odvija nešto što je nazvano neformalnim sastankom dvanaestorice članova Predsjedništva, koji nisu potpisnici inicijative. Dakle, isključeni nismo, ekskomunicirani jesmo', rekao je peđa Grbin.
On i njegovi kolege putem i dalje će tražiti raspravu o svojoj inicijativi jer smatraju kako se stranka sada ne vodi dobro.
Bio je upitan i kako su točno bili udaljeni sa sastanka. 'Nisam Pernar da čekam da me netko iznese. U krajnjoj liniji ne želim da netko zbog mene dobije ozljedu na radu', rekao je Grbin.
Ostojić: Nisu udaljeni, sastanak je bio gotov
'Za zaključke je glasovalo 12 članova Predsjedništva, dok je protiv bilo njih pet. Predsjedništvo utvrđuje da su pojedini članovi Predsjedništva svojim javnim istupima o stranačkim pitanjima, a mimo rasprave o tome na sjednicama Predsjedništva, postupili suprotno Statutu, suprotno načelima djelovanja usvojenim na Glavnom odboru. Još jednom pozivamo članove Predsjedništva i drugih središnjih tijela SDP-a, kao i dužnosnike SDP-a na lokalnim razinama da se o stranačkim pitanjima razgovara otvoreno i argumentirano, ali isključivo u stranci', rekao je Ostojić i dodao da je većina članova Predsjedništva nakon sjednice ostala na neformalnom druženju demantirajući informaciju da su petorica članova Predsjedništva zamoljena da se udalji sa sjednice, rekavši kako je ona službeno zaključena.
Na pitanje novinara slijede li suspenzije ili neke druge vrste kazni, onima koji su potpisali pismo u kojem se traži odstupanje predsjednika SDP-a Davora Bernardića, Ostojić je odgovorio da o tome nije bilo ni riječi.
'U životu kao i u medicini i medijima treba postaviti dijagnozu, a ona je sljedeća: pojedini članovi Predsjedništva su radili protivno Statutu i uobičajenoj praksi. No, nije bilo govora o izbacivanju iz stranke ili nekakvim sankcijama', zaključio je Ostojić.