Sanja Ešegović, Lucija Josipović, Renata Marđetko, Valerija Novak, Blaženka Petrak, Jadranka Radovanić, Urša Raukar i Suzana Ritz svojim su djelima osigurale status kandidatkinje.
Za svoju favoritkinju možete glasati na stranici www.dobrotvorka.zamah.hr
Glasanje traje do 11. prosinca, a 16. prosinca održat će se svečana dodjele nagrade i proglašenje dobrotvorke godine u Muzeju Mimara!
Tko su kandidatkinje i kako su dospjele na listu?
Sanja Ešegović koordinatorica je povjerenika za zaštitu na radu u Sindikatu hrvatskih željeznica. Kandidaturu za dobrotvorku godine zaslužila je zbog svoje spremnosti na slušanje problema radnika, osjećaja za socijalnu pravdu i lijepe riječi za svakoga tko joj se obrati s problemom.
Lucija Josipović, voditeljica odnosa s javnošću i oglašavanja tvrtke Avon za Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i Sloveniju, već je godinama na čelu svih Avonovih humanitarnih akcija i inicijativa. Osim velikih, uglavnom medijski popraćenih akcija (Moja prva mamografija, Breast Cancer Crusade, pomoć Autonomnoj ženskoj kući itd), Lucija svakodnevno pronalazi rješenja za svakoga tko joj se obrati s bilo kakvom potrebom i nevoljom.
Renata Marđetko ostvarila je prije dvije godine svoju želju da u Hrvatsku presadi izvornu englesku ideju o palijativnoj skrbi te je u Kotoribi osnovala udrugu 'Pomoć neizlječivima', s ciljem da svaka ulica u gradu i svako selo imaju po jednog osposobljenog volontera koji će moći kompetentno ući u obitelj teškoga bolesnika i pomoći njemu i njegovoj obitelji u teškoj bolesti.
Valerija Novak predsjednica udruge Medijska tvornica, osmislila je projekt pod nazivom 'Snimi ovo' koji se sastoji od medijske radionice za djecu i mlade iz domova za nezbrinutu djecu grada Zagreba. Svakodnevno potiče i usmjerava druge na davanje potpore djeci i mladima te pridonosi jačanju osjetljive skupine mladih iz domova, posebice mladih djevojaka koje je potrebno dodatno podržati.
Blaženka Petrak pokrenula je u Dugoj Resi lokalnu kampanju za zaštitu građana od industrijskog zagađenja. Građanska inicijativa (kasnije udruga GIDRA) koju je Blaženka pokrenula uspjela je ishoditi nekoliko inspekcijskih nadzora koji su utvrdili kršenja zakona i privremeno zabranili rad tvrtke.
Jadranka Radovanić, predsjednica HGK – Split, osnovala je udrugu poslovnih žena Hrvatske – Krug i 16 godina radi na poboljšanju položaja poslovnih žena Hrvatske. Zahvaljujući njezinu radu i nastojanju Hrvatska je jedina zemlja koja ima fond pomoći ženskom poduzetništvu.
Urša Raukar istaknula se u borbi protiv privatnih investitora u Gradu Zagrebu kad se priključila akciji i udruzi Pravo na Grad. Svojim javnim istupima, danonoćnim višemjesečnim dežuranjem i ugrožavanjem osobna fizičkog integriteta postala je zagrebačka heroina aktivnoga građanskog bunta protiv pogodovanja privatnom kapitalu i preimenovanju javnoga prostora u privatni prostor.
Suzana Ritz majka je Luke Ritza,osamnaestogodišnjega zagrebačkog maturanta čija je tragična smrt 2008. godine kao posljedica premlaćivanja na ulici postala simbolom borbe protiv uličnog nasilja. Aktivno je uključena u rad Savjetovališta Luka Ritz i spremno se odaziva na sve akcije kojima može pridonijeti svojim primjerom, iskustvom i savjetom, svjesna da njezina sina ništa ne može vratiti, no uvjerena da i malen doprinos i dojmljiv primjer ljubavi, predanosti i nesebična davanja imaju smisla i daju plodove u borbi protiv nasilja.