Ministar Davor Filipović tvrdi kako se "intenzivno radi" na mjerama za ublažavanje cijena energenata.
Jutarnji list piše kako bi one trebale biti gotove sljedeći tjedan, a doznaju i neke detalje!
Inače, brojne članice Europske unije mjere za suočavanje s energetskom krizom već su donijele. Prije samo deset dana premijer Andrej Plenković ustvrdio je kako hrvatsko rješenje još nije spremno - jer su "na godišnjem".
Mjere će tako biti usredotočene na zaštitu korisnika u javnom sektoru. Jedan od prijedloga je da škole, bolnice, vrtići i domovi prijeđu u kategoriju kućanstva. Na taj bi način plaćali nižu cijenu energenata.
Uz to, u paketu mjera poduzetnici će dobiti potpore. Još nije poznato kakve i tko će sve biti obuhvaćen tim potporama…
Javne ustanove, koje su ovih dana počele dobivati velike račune za energente, prelaskom u kategoriju kućanstava imale bi reguliranu cijenu struje i plina s obzirom na to da za tu kategoriju država subvencionira račune iz proračuna ili preko HEP-a.
"Mi nismo poduzetnici, a vode nas kao poduzetnike, pa na taj način plaćamo više nego da energente plaćamo po cijeni kućanstva", kazao je predsjednik zagrebačkog ogranka Udruge srednjoškolskih ravnatelja Zlatko Stić.
Ovih dana se počela spominjati i ideja da se u smislu ušteda energenata u školama nastava održava online.
"Nedostatak novca za plaćanje grijanja ne smije biti razlog za online nastavu. To je opasno za sustav. Mora se postići povlaštena cijena za škole, one trebaju biti prioritet. Ne moramo grijati razrede na 30 stupnjeva, ali učenici ne mogu sjediti u jaknama”, kaže predsjednica Udruge ravnatelja srednjih škola Suzana Hitrec.