Posvećivanje vode je pred 40-ak okupljenih predvodio arhiepiskop hrvatski i cijele Hrvatske pravoslavne crkve Aleksandar, koji je nakon molitve i posvećenja rekao da je Hrvatska pravoslavna crkva "oduvijek postojala, postoji i postojat će u Hrvatskoj“. "Hrvatska pravoslavna crkva uvijek je tražila okupljanje hrvatskog naroda, nikakvo razdvajanje“.
Blagoslov vode
Blagoslov vode održan je na Cvjetnom trgu ispred Saborne crkve Preobraženja Gospodnjeg, katedrale Srpske pravoslavne crkve, a među 40-ak okupljenih viđeni su i bivši ministar branitelja Mijo Crnoja, Zorica Gregurić iz Koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskoga rata i više branitelja poznatih iz prosvjeda u Savskoj ispred Ministarstva branitelja, te povjesničar Josip Pečarić.
Sam blagoslov vode najavio je u ime "Projekta Velebit" nekadašnji novinar televizije Z1 Marko Jurič, kazavši kako je riječ o molitvi u duhu tradicije hrvatskog pravoslavlja koje su, dodao je, prije 72 godine komunistički kriminalci izbacili iz njihove kuće i u tu kuću uselili "nekakve uljeze".
"Sramota je za hrvatsku državu da je Hrvatska pravoslavna crkva beskućnik i da svoje liturgijske obrede mora održavati na ulici", rekao je te od države zatražio da registrira Hrvatsku pravoslavnu crkvu i da joj nađe prostor za održavanje liturgijskih obreda. Naveo je i da se na posljednjem popisu stanovništva 16.700 osoba izjasnilo kao Hrvati pravoslavne vjeroispovijesti te upitao zašto ih se Hrvatska srami.
Pljesak
"Možda zato što oni ne pjevaju četničke pjesme. Možda zato što u Hrvatskoj pravoslavnoj crkvi nisu dobrodošle političke barabe, predstavnici šefa srpske vlade koji dođu usred Zagreba prijetiti Hrvatskoj i hrvatskom narodu. I to pred kompletnim hrvatskim državnim vrhom koji nije smogao hrabrosti da toj političkoj barabi kaže - gubi se tamo u svoj četnički brlog odakle si i došao", rekao je Jurič uz pljesak okupljenih, osvrćući se na jučerašnji govor Vladimira Božovića kao izaslanika srbijanskog premijera Aleksandra Vučića na božićnom prijmu Srpskog narodnog vijeća u Zagrebu.
Ustvrdio je i da Hrvatska jest država, ali nije suverena što se, naglasio je, mora promijeniti. "Moramo stvoriti novog hrvatskog čovjeka, koji će biti slobodan i neće biti zaražen genom podaništva", poručio je te dodao da je cilj Projekta Velebit "reći dosta podaništvu, saginjanju, klanjanju i toga da se stalno nekome moramo objašnjavati ili pravdati jesmo li ustaše", a takvima je uputio psovku. "Nećemo se više povlačiti! I zadnja poruka je – krećemo u napad!“, zaključio je svoje obraćanje Jurič.
Sve snimile kamere
Događaj su zabilježile kamere N1, a prokomentirao ga je povjesničar Hrvoje Klasić, koji je izrazio zadovoljstvo što građani nisu nasjeli na ovu provokaciju te se pojavila samo šačica simpatizera ove organizacije.
'HPC (Hrvatska pravoslavna crkva) je osnovana 3. travnja 1942. te je njenog poglavara birao - ustaški poglavnik Ante Pavelić. Imala je samo jednog poglavara; nije postojala nikada prije i nikada nakon NDH, a nije se uspjela registrirati ni u doba HDZ-ovog ministra Bože Biškupića poručujući da neće prihvatiti nikakvo ustaštvo', naveo je Klasić, dodajući ipak da treba vidjeti kako će reagirati ova HDZ-ova vlast.
'Postajemo sila'
Organizator prosvjeda, Marko Jurič, televizijsko lice izbačeno sa Z1 televizije zbog veličanja ustaštva, poručio je da će se raditi o mirnom skupu, a potom pred okupljenim mnoštvom zatražio registraciju HPC-a, "zabranjene vjere".
'Postajemo sila!', kazao je Jurič pred nekolicinom okupljenih te kazao da je dosta opravdavanja oko toga jesu li oni 'ustaše ili nisu' te onima koji ih prozivaju poručio: 'Gospodo, odj*****!'
'Krećemo u napad!', povikao je također i dao mikrofon tzv. episkopu Aleksandru.
Mikrofon je prihvatio Ivan Pandža, bivši predsjednik zagrebačke HVIDRA-e i aktualni predsjednik proustaške stranke HČSP.
Ideja Hrvatske pravoslavne crkve datira iz 19. stoljeća, a osnovana je 1942. godine u vrijeme NDH te ukinuta 1945. godine kada su ubijeni njeni svećenici, zajedno s poglavarom, mitropolitom Germogenom.