Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja ne planira poništiti natječaj na kojem je dodijelilo koncesiju za korištenje hidroelektrane na solinskoj rijeci Jadro zaštitarskoj tvrtki 007 Miletić, koja je za proizvodnju i distribuciju električne energije registrirana prije tri mjeseca, jer smatraju da je natječaj proveden zakonito.
Ministar gospodarstva Tomislav Ćorić dodijelio 30-godišnju koncesiju tvrtki koja se tim poslom prije toga nije ni bavila, a natječaj je objavljen na Badnjak samo na stranicama Elektroničkog oglasnika javne nabave (EOJN), zbog čega sada stižu i žalbe, piše Telegram.
Procijenjena vrijednost koncesije bila je 228 608 kuna te jedan
posto godišnje od ostvarene prosječne cijene proizvedene
električne energije u svakoj godini korištenja.
Tvrtka 007 Miletić ponudila je 265 200 kuna, tvrtka Starac iz
Kaštela 300 tisuća kuna, ali je ponuda odbačena jer stranice nisu
bile uredno numerirane i uvezane, a pristigla je i ponuda tvrtke
Primula company vrijednosti 56 200 kuna. Primula company je u
vlasništvu njegove supruge Zdravke Miletić.
Ravnateljica Uprave za vodno gospodarstvo Elizabeta Kos pojasnila je za Jutarnji list kako ministar Ćorić nikakve veze nije imao s tim natječajem jer ga je provodilo i odluku donijelo stručno povjerenstvo sastavljeno od šest ljudi, a Ćorić je samo kao čelnik tijela potpisao odluku, kao i mnoge druge dosad.
Iza natječaja, tvrdi Kos, svi jednoglasno stoje. Povjerenstvo se, prema njenim riječima sastojalo od ljudi iz uprava ministarstva i Hrvatskih voda, a prema svim zakonima ministar nije u tome sudjelovao. Odluku je potpisao, tvrdi, na prijedlog stručnog povjerenstva.
''Povjerenstvo je izradilo analizu, projektnu dokumentaciju i sve ostalo što je prethodilo natječaju, provelo je natječaj koji je trajao 32 dana i jednoglasno predložilo odluku iza koje stoje svi. Bilo kakvo poništenje ne bi bilo u skladu sa zakonima, a u sastav žalbi ne mogu ulaziti'', kazala je Kos.
''Imali smo i ranije koncesije koje nisu objavljivane na web stranici ministarstva i to nije ništa čudno. Informacije su bile svima dostupne'', komentirala je Kos.
Navodi i kako je ponuda tvrtke Starac odbačena jer nije bila uvezena i numerirana, jer bi se inače moglo dogoditi naknadno umetanje ili važenje stranica, pa je povjerenstvo moralo odbiti takvu ponudu.
"Kada Odluka o davanju koncesije postane izvršna, to ne znači da odabrani koncesionar može početi koristiti koncesiju. Svi zainteresirani ponuditelji bili su obavezni potpisati prihvaćanje nacrta Ugovora i koncesijske uvjete Hrvatskih voda, koji su bili sastavni dio dokumentacije za nadmetanje i kojima je jasno propisano da je koncesionar obavezan ishoditi odgovarajuće rješenje o prihvatljivosti zahvata na okoliš i prirodu te početi koristiti koncesiju u roku od četiri godine", priopćili su iz ministarstva.