I dalje vrtoglavo rastu i cijene hrane, a snižene stope PDV-a početkom travnja nisu potrošačima donijele olakšanje, javlja RTL. "Mrvicu, pet kuna je bilo povećanje, u 3. mjesecu… Sad se više ništa nije dizalo. Vjerojatno jer svi dižu, tak su se morali prilagoditi i oni", kaže mesar Josip Babok.
Cijena svinjetine ostala je ista, no zato je drugo meso išlo je gore. PDV je snižen za ulja, masti, maslac, margarin, meso i ribu, jaja. Ulje je s 13 kn u 2020. došlo do 20, a svježe mlijeko poskupjelo je u prosjeku za 2 kune. Bijeli kruh skuplji je za 50 posto.
Premijer Plenković rekao je da kontrola nad trgovcima sada je na udrugama i medijima.
"Mi za to nemamo sredstava niti resursa, niti novaca", kaže Igor Vujović iz Unije potrošača Hrvatske.
"Mi imamo državni inspektorat koji bi trebao kontrolirati tržište… Mi možemo biti jedna pomoć, ali ne možemo se time sustavno baviti. Oni su ti koji mogu kazniti", objašnjava Tomislav Lončar iz Udruge za zaštitu potrošača hrvatske.
Samo nužna kupovina
Inspektorat pak tvrdi da oni nisu nadležni: "U nadležnosti tržišne inspekcije Državnog inspektorata ne postoje ograničenja koja se odnose na formiranje maksimalnih maloprodajnih cijena pojedinih kategorija proizvoda, već se cijene određuju slobodno."
Neke su države išle na zamrzavanje cijena. Ministar financija o tome ne razmišlja, a stručnjaci kažu da to ni ne bi bio dobar potez. Dok se stanje ne smiri, građani se mogu samo osloniti sami na sebe. Analitičari preporučuju samo nužne kupovine kako bi se izbjeglo neracionalno, a tako često i bacanje sve skuplje hrane.