Na zahtjeve sindikata Brodosplita da se toj tvrtki odobri dodatno jamstvo od 65 milijuna eura, iz Šukerovog ministarstva u petak je stigao negativan odgovor, jer je državna blagajna prazna.
Ne samo da nema novca za škverove, već je upitna isplata božićnice i regresa korisnicima državnog proračuna u idućoj godini, a ministar Ivan Šuker je poručio da mogu zaboraviti na petogodišnji sporazum o povećanju plaća nakon što gospodarstvo počne rasti.
Podsjetimo, premijerka Jadranka Kosor i Ivan Šuker, ministar financija, u srpnju ove godine vrlo su ofenzivno krenuli prema sindikatima državnih i javnih službi, udrugama umirovljenika i branitelja, ali ih nisu uspjeli slomiti (iako su branitelji već bili pristali na 10-postotno smanjenje mirovina) jer su im zaprijetili tužbama.
Tada su se Šuker i Kosor prepali sudskih tužbi i socijalnih nemira i umjesto smanjivanja plaća te običnih i povlaštenih mirovina, uveden je krizni porez i povećan PDV.
Sada ministar financija kreće u "zimsku ofenzivu", a razlog tomu je zbilja provizoran – u državnoj kasici prasici više nema novca za sve rashode zacrtane prijedlozima proračuna za 2009. i 2010, piše Slobodna Dalmacija.
Prihodi precjenjeni
Što se tiče proračuna za 2009., vrlo je vjerojatno da su prihodi proračuna drastično podbacili i u odnosu na projekcije trećeg rebalansa proračuna, jer je trgovina na malo u listopadu pala za 15,4 posto. To će jako utjecati na prihode od PDV-a, a kako se jako nastavio i pad nezaposlenosti, pad potrošnje, na godišnjoj razini, bit će jako izražen i u studenome i u "božićnom" prosincu.
I dok je rupa u proračunu sve veća, Vlada još uvijek od MOL-a nije uspjela naplatiti oko 1,7 milijardi kuna koje Ina duguje državnom proračunu.
Sasvim je jasno da su Šuker i Vlada precijenili prihode, a podcijenili rashode državnog proračuna u 2010., jer je sada očito da će zbog povećanja nezaposlenosti, pada plaća, uvođenja kriznog poreza i povećanja PDV-a, potrošnja u idućoj godini također biti zauzdana. Treba računati i na manje prihode od mirovinskog i zdravstvenog doprinosa, kao i od poreza na dobit.
Na rashodnoj strani treba očekivati da na naplatu stiže nekoliko milijardi kuna od jamstava za brodogradnju, što nije predviđeno proračunom. Jedno je sigurno - novca u državnoj blagajni nema.
Prethodni članci:
arti-200912020222006 arti-200912010641006