CARINSKI RAT SA SRBIJOM: /

Agrokor, Atlantic, Nexe, Kraš... strahuju od velikih gubitaka

Image
Foto: PIXSELL, Ivica Galović

Zatvaranje graničnih prijelaza između Hrvatske i Srbije podjednako će pogoditi gospodarstvenike u obje zemlje.

24.9.2015.
10:12
PIXSELL, Ivica Galović
VOYO logo

Tako su Hrvatska gospodarska komora i neke domaće tvrtke-izvoznice uputili apel Vladi da koridori za protok roba prema Srbiji ipak budu otvoreni. U HGK-u strahuju da bi moglo doći do potpune obustave izvoza u Srbiju, dok su partneri iz Srbije upozoravali na radikalne mjere tamošnje vlade koje su, uostalom, u ponoć i uslijedile.

Hrvatski izvoz u Srbiju - milijun eura dnevno

Prema podacima HGK, dnevni izvoz u Srbiju veći je od milijun eura, a godišnji oko 500 milijuna eura i ta je zemlja šesto najvažnije tržište za hrvatske proizvode. Najmanje 150 hrvatskih tvrtki prodaje svoju robu u Srbiji, a otprilike isti broj tamošnjih izvozi svoje proizvode u Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Beogradske Večernje novosti pišu tako o "nebranom grožđu" u kom su se, među ostalima, našli Dijamant, Nexe beton i Atlantic grupa koje posluju u Srbiji, a vlasnici su im Hrvati.

Primjerice, zrenjaninska tvornica ulja Dijamant, u vlasništvu Agrokora Ivice Todorića, druga je na listi najvećih izvoznika u Hrvatsku, a Nexe beton u vlasništvu našičke Nexe grupe Ivana Ergovića osmi je na toj listi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ODLUKA JE PALA: /

Srbija objavila tri protumjere kojima će odgovoriti na blokadu granica

Image
ODLUKA JE PALA: /

Srbija objavila tri protumjere kojima će odgovoriti na blokadu granica

Velika i nenadoknadiva šteta

“Trpimo veliku i nenadoknadivu štetu zbog problema sa zatvorenim graničnim prijelazima sa Srbijom", kažu u Nexe grupi dodajući kako su zbog toga već apelirali na hrvatske vlasti da riješe problem.

Zabrinuti su i u Atlantic grupi Emila Tedeschija koja u Srbiji prodaje brendove poput Cedevite, Argete, Cockte... a također i u Krašu koji godišnje na srpsko tržište plasira dvije tisuće tona slatkiša.

Gubitke već pokušavaju zbrojiti i srpski izvoznici na hrvatsko tržište poput najvećeg među njima, Viktorija Oila.

"Zatvaranje granica predstavlja nam problem zbog komplikacija u isporuci naših proizvoda kupcima u Europi . Aktivni smo i na hrvatskom tržištu, i kao kupac i kao prodavač, pa to stvara dodatne probleme, ali je teško u ovom trenutku procijeniti materijalnu štetu”, kaže Nikola Vujačić iz Viktorija grupe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbija traži da problem riješi EU

Tamošnji ekonomski stručnjaci ističu kako je Srbija u zoni slobodne trgovine sa EU, s obzirom na potpisan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) koji joj osigurava slobodno kretanje roba i usluga.

"Granica Srbije i Hrvatske je i granica sa EU. U slučaju međunarodne trgovine, Srbija se mora žaliti organima EU, a ne Hrvatske, jer su granice carinske teritorije EU pod kontrolom EU institucija u Bruxellesu i u sklopu zajedničke vanjskotrgovinske politike Unije", kazao je za Večernje novosti Predrag Bijelić s Ekonomskog fakulteta u Beogradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo