Milanovića i Čačića dočekala 'krepana koza'

Prva dva čovjeka Vlade došla su u Labin kako bi udobrovoljila dio lokalnih političara i javnosti da prihvate njima važan investicijski projekt – termoelektranu na ugljen.

14.9.2012.
7:53
VOYO logo

Kao što je pisao Danas.hr, premijer Zoran Milanović i prvi potpredsjednik Vlade Radimir Čačić došli su u Labin kako bi s lokalnim vlastima isposlovali pristanak za gradnju Plomina 3, iako je isti u suprotnosti s predviđenim prostornim planom. Tom prilikom predstavnici državne vlasti ponudili su lokalnim čelnicima financijsku naknadu zato što je, kako je objasnio premijer Milanović, "Labinštini onemogućeno da se razvije kao veći dio Istre, jer je Labinština zadana prije više desetljeća, ne samo termoelektranom".

"Prostor je samom tom činjenicom obezvrijeđen i, naprosto, ljudima to treba platiti. To je bila bit današnjeg razgovora i u tome mora sudjelovati hrvatska država", kazao je rezolutno premijer Milanović, a prema tonu govornika čini se da je taj dogovor već gotova stvar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plaćanje Labinštini, kazao je Milanović, provodilo bi se i kroz direktna državna davanja, te kroz poduzeća, europske fondove – davanjem prioriteta nekim projektima, te kroz javno-privatno partnerstvo. To je dosta novca, konstatirao je Milanović obećavši ga za sve općine Labinštine. U tu svrhu potpisao bi se i desetogodišnji ugovor. "Ja znam da su ljudi ovdje jednom već bili prevedeni žedni preko vode. Kada je građen Plomin 2, njima je puno toga obećano, a nisu dobili baš ništa", podsjetio je Milanović obećavši, jasno, da oni neće izigrati narod.

Inače, Milanovića i Čačića tijekom posjeta dočekali su i aktivisti udruge Naša zemlja, koji su stigli naoružani transparentom na kojem je pisalo "Koza je krepala".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Milanović i Čačić vrše politički pritisak'

"Sutra ćemo Radimir Čačić i ja otići u Labin", dao je na znanje još jučer na početku sjednice Vlade premijer Zoran Milanović. Motiv posjeta – gradnja Plomina 3, ekološki kontroverznog projekta na kojem inzistira Milanovićeva Vlada, napose Radimir Čačić.

Nije ni čudo stoga što su čelnici ekoloških udruga skeptični prema namjerama šefova države po pitanju ovog projekta, za koji, kako kaže predstavnica Zelene Istre Dušica Radojčić, nije dovršen niti postupak procjene utjecaja na okoliš.

"Taj bi postupak trebao biti lišen bilo kakvog političkog pritiska. Pretpostavljam da će Ministarstvo zaštite okoliša izdati pozitivno rješenje, ali ga još nije izdalo i zato je sve ovo što se radi oko Plomina nedopustivo za jedan proces koji bi trebao biti objektivan", kaže nam Radojčić.

Predstavnica Zelene Istre upozorava da ovog zahvata nema ni u prostornom planu Istarske županije. "Prostornim planom predviđena je termoelektrana četiri puta manje snage i koja predviđa plin kao energent. A to što se Čačić i Milanović pozivaju na investicije, pa investicija bi bilo i pokretanjem TE na plin", ističe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europa je odavno zaboravila ugljen

U Europi se, napominje aktivistica, već pet, šest godina uopće ne planiraju TE na ugljen.

"One malobrojne koje se danas grade posljedica su planiranja prije desetak godina", kaže Radojčić dodajući i da je to što Slovenija nema ništa protiv TE čista stvar trgovine. "Nitko od lokalnog stanovništva se ne bi žalio na TE na plin, a da ne govorimo kojim slučajem o biomasi. A zašto dolaze u Plomin? Jedino što mi pada na pamet je da se izvrši dodatni politički pritisak po pitanju tog projekta", kaže nam Radojčić, a s njom se slaže i član našeg stručnog tima, predsjednik Zelene akcije Bernard Ivčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Čačić i Milanović će danas pokušati ponuditi nekakvo obeštećenje lokalnoj zajednici zbog devastacije okoliša koja će se dogoditi s Plominom 3", smatra Ivčić podsjećajući da je na sličan način lokalna zajednica već jednom bila izigrana.

"Plomin 2 se gradio '90-ih godina, a lokalnoj zajednici je tada bilo ponuđeno nekih 15-ak projekata od kojih bi imala koristi cijela zajednica. HEP je na kraju realizirao samo dva, tri projekta", kaže nam.

Ivčić smatra da Labinci ne bi trebali popustiti pred ovim potezima, nego se trebaju pridržavati onoga što su već odlučili u prostornom planu. "To je da žele novu termoelektranu, snage 125 megavata, a ne četiri puta jaču, i da energent bude plin. Ovakav projekt je ekonomski neisplativ zbog penala koje ćemo morati plaćati za emisiju CO2 ili gradnje postrojenja za skladištenje CO2", zaključuje.

Naljutio vas je neki potez Vlade? Niste sigurni kako će se novi zakon odraziti na vašu budućnost? Muče li vas komunalna poduzeća neopravdano visokim računima ili lošom uslugom? Imate neki drugi problem o kojem želite mišljenje nekog od članova našeg Stručnog tima? Pišite nam na strucnitim@portal.net.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo