"Dijete je ostalo zatvoreno u automobilu. Molim vas, brzo dođite", dio je paničnog poziva majke iz Osijeka.
"Evo odmah stižemo", odgovorio joj je vatrogasac koji se javio na poziv i poručio joj da bude mirna.
Franjo Junušić, vatrogasac JPVP Grada Osijeka, kazao je kako su dolaskom na mjesto događaja utvrdili da je dijete mirno i u sjedalici i da nema nikakve opasnosti.
"Razbili smo zadnje lijevo staklo na tom vozilu i omogućili roditeljima da dođu do djeteta", kazao je Junušić.
Vijesti o djeci koja su preminula jer su ih roditelji zaboravili u zaključanim automobilima na parkiralištu do nas su dolazile uglavnom iz inozemstva. Samo petnaestak minuta, naime, može biti smrtonosno jer dolazi do oštećenja mozga ili bubrega. Ekipa Provjerenog odlučila je provjeriti kako će ljudi reagirati na dječji plač iz automobila.
Smrt u roku od dva sata
Lutku Freju ostavili su u automobilu parkiranom u vrlo prometnoj zadarskoj ulici, na mjestu gdje gotovo svaku minutu netko prolazi. Dok je tijelo čovjeka izloženo vrlo visokim temperaturama, srce pojačano radi i žile se šire, a krv kola brže nego ikad. Tjelesna temperatura djece za razliku od odraslih raste, naime, 3 do 5 puta brže, i to zato što imaju manje zalihe vode u tijelu. U automobilu na vrućini već za nekoliko minuta može doći do hipertermije, a u roku od dva sata može nastupiti smrt.
Buka, gužva, turistička je sezona, prolaze domaći i stranci. Kako biste vi reagirali da prolazite i čujete dječji plač. Biste li zastali, okrenuli se? I u teoriji svi bismo nešto, ali prolaznici su samo nastavili hodati.
Ipak, nakon nekog vremena jedan od prolaznika pokazao je zabrinutost i pokazao želju da spasi 'bebu'.