Nakon pogoršanja epidemiološke situacije u Hrvatskoj i stavljanja naše zemlje na crvene liste brojnih zemalja, svjedočimo masovnom odlasku turista s naše obale. To je osobito bilo vidljivo protekli tjedan, a sve potvrđuju i podaci s eVisitora. Uspoređujući subotu, 22. kolovoza, sa subotom, 15. kolovoza, u Opatiji je vidljiv značajan pad u broju noćenja gostiju iz Austrije (78 posto), Italije (68 posto) i Slovenije (68 posto), donosi Novi list.
Živost u Opatiji preko noći je nestala. Kupališta su upola praznija nego su bila prije neki dan, na ulicama je znatno manje ljudi...
Na graničnim prijelazima jučer gotovo da i nije bilo gužvi, za razliku od subote kad je zabilježen masovan odlazak turista, uglavnom Nijemaca. Za izlazak iz Hrvatske čekalo se maksimalno pola sata do sat vremena.
Turisti napuštaju i Istru, pa je tijekom petka i subote granicu prešlo više 100 tisuća gostiju. Samo u petak tu je županiju napustilo više od 38 tisuća putnika, a u subotu gotovo 43 tisuće gostiju.
Striktne kontrole na ulazu u Austriju
Austrija je u subotu uvela striktne kontrole na slovenskoj granici zbog koronavirusa, što je stvorilo nepregledne kolone. Zaustavljali su svako vozilo koje je dolazilo iz Slovenije, bilo da je u tranzitu ili ide u Austriju.
Austrija je, podsjetimo, još prošloga tjedna uvrstila Hrvatsku na listu rizičnih zemalja i upozorila da se u nju ne putuje, a od 17. kolovoza povratnici s godišnjih odmora iz Hrvatske morali su pokazati negativni test na koronavirus ili se u roku od 48 sati podvrgnuti testiranju, a u međuvremenu biti u samoizolaciji.
Gužve na granicama očekuju se i danas, a na sve je reagiralo i naše Ministarstvo vanjskih i europskih poslova koje je izrazilo zabrinutost zbog situacije na slovensko-austrijskoj granici te pozvalo austrijske vlasti na žurni pronalazak rješenja.
A brojke su djelovale optimistično...
Prije nego je broj zaraženih u Hrvatskoj počeo rapidno rasti, u prvih 20 dana kolovoza u Opatiji je boravilo 23.000 gostiju, koji su ostvarili 108.000 noćenja, što je ostvarenje od 62 posto turističkog prometa u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Najviše gostiju evidentirano je iz Njemačke, čiji su dolasci i noćenja na razini prošle godine. Porast u dolascima i noćenjima u odnosu na proteklu godinu bilježi se s domaćeg tržišta (devet posto više dolazaka te 20 posto više noćenja), zatim s poljskog tržišta (23 posto više dolazaka te 19 posto više noćenja), Srbije (30 posto više dolazaka te 19 posto više noćenja), a najveći porast u dolascima i noćenjima ostvaren je s češkog tržišta (99 posto više dolazaka te 118 posto više noćenja).
Slovenski gosti također su bilježili rast broja noćenja, i to za devet posto u odnosu na isto razdoblje lani.
Najnovije informacije o koronavirusu pratite ovdje.