Boris Milošević, potpredsjednik vlade iz SDSS-a rekao je za N1 da je najvažniji motiv za odlazak u Grubore bio taj da se nađe narativ da su Srbi imali žrtve u ratu i da se osjećaju da su ravnopravni građani Hrvatske. Istaknuo je da je još prerano govoriti o konkretnoj pomoći, no da su određeni koraci napravljeni.
"Tamo je bila i kolegica Tramišak i šef Središnjeg državnog ureda za stambeno zbrinjavanje, nakon komemoracije imali smo sastanak, saslušali većinu problema mještana, razmijenjeni su kontakti, pregledat će se dokumentacija za svaki pojedinačni slučaj. Probijen je put koji treba održavati. Nekoliko dana prije dolaska jedna kuća je priključena na elektroenergetsku mrežu, 25 godina od rata", rekao je Milošević za N1.
'Ratni zločin ne zastarijeva'
Milošević je istaknuo da ima puno otvorenih vrata te da Vlada ne može progoniti niti suditi ratnim zločincima, no da oni održavaju političku klimu da svi ratni zločini budu procesuirani.
13.06.2020., Zagreb - Konferenciju za medije u prostorijama Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) na temu "Stav SDSS-a o porukama mrznje i otvorenim pozivom na nasilje vidjenim u zagrebackom kvartu Kustosija 11.6.2020." Na konferenciji su se obratili predsjednik stranke Milorad Pupovac, Dragana Jeckov i Boris Milosevic. Photo: Emica Elvedji/PIXSELL
"To je zločin najbolje potkrijepljen dokumentima, a zataškavan je, 2009. počela je istraga, a sudski postupak je pokazao da je ratni zločin počinjen, a počinitelji nisu utvrđeni. Zakazala je država, državno odvjetništvo, ali i javnost i mediji. Ali takve stvari ne zastarijevaju, ratni zločin ne zastarijeva, onaj tko je počinio taj zločin ne može spavati mirnim snom. Relativizacija ratnog zločina je reći da se odlaskom u Grubore izjednačava krivnja, a što su mnogi govorili nakon komemoracije", rekao je.
'Oluja nije sporna, ali Grubori jesu'
"Ja ne znam što bih trebao napraviti da mi se prizna da sam punopravan građanin RH, ne znam što više da napravim, što da priznam…Ova Vlada ima zadatak da smiri tenzije, da krči put, to su sve građani RH, žrtve moraju biti naše žrtve, da ih ne dijelimo, a zločinci kažnjeni ako je to moguće.
Apsolutnu pravdu nećemo postići, ali gdje god možemo da je ostvarimo i da zajednički komemoriramo žrtve", rekao je Milošević te ponovio da Oluja kao akcija nije sporna jer je tu riječ o pravu RH da vrati svoj teritorij.
"Ono što je sporno su Grubori, Varivode, Uzdolje, Mokro polje, Kijani… pljačka, palež, ubojstva i neprocesuiranje", istaknuo je Milošević.
'Ovo je nešto za dobrobit svih'
Na izjave da su zadnji potezi rezultat koalicije HDZ-a i SDSS-a i da daljnje normalnizacije neće biti, Milošević odgovara da Vlada želi pomirenje kao opredjeljenje i trajni smjer.
"Kolektivizacija zločina je novo sjeme mržnje, radimo dobru stvar, ovo je nešto što ide na dobrobit svih. Bitno mi je što misli Srbija i svjestan sam tenzija i zategnutih odnosa. Dobrosusjedska politika nema alternativu, previše se stavlja naglasak na loše stvari, Srbija je država matica Srba, prirodno je i logično da štiti prava svojih pripadnika sukladno međunarodnim propisima i zakonima države u kojoj je manjina. Hrvatska javnost je posljednje događaje bolje prihvatila", zaključio je Boris Milošević za N1.