Od početka 2019. do današnjeg dana Hrvatski zavod za javno zdravstvo zabilježio je 799 slučajeva zaraze svrabom. Nije to veći broj od zaraženih prošle godine, slučajeva je otprilike podjednako. U cijeloj 2018. svrabom je bilo zaraženo 2610 osoba.
Ivana Pem Novosel iz HZJZ-a kazala je kako je najviše prijavljenih slučajeva u Sisačko-moslavačkoj županiji.
Nekoliko epidemija u obiteljima i kolektivima
"U posljednje vrijeme najveći broj kolektivnih slučajeva je prijavila Sisačko-moslavačka županija. To znači da je riječ o nekoliko epidemija koje su se pojavile u obiteljima i kolektivima. Zadnja prijava je stigla iz dječjeg vrtića s tog područja. Epidemiologinja je sazvala sastanak u toj ustanovi gdje je razgovarala s djelatnicima kolektiva i roditeljima jer ako se zaražena osoba ne 'tretira' lako kontaktom može zaraziti druge", rekla je za Vijesti.hr.
Ono što je ključno znati jest kako točno postupiti ako se svrab pojavi u kolektivu.
"Problem je, između ostalog, što od zaraze do pojave prvih simptoma može proći čak i osam tjedana. Stoga je preporuka da se, osim zaraženih svrabom, tretiraju i osobe koje su s njima u kontaktu. Treba temeljito oprati odjeću, rublje i posteljinu na barem 60 stupnjeva Celzijusa. Isto je i s kolektivima. Ako se zaraza pojavi u dječjem vrtiću ili kod obitelji koje ima malo dijete, svakako treba oprati i plišance", savjetovala je.
Paraziti na stvarima mogu preživjeti do tri dana
"Ako je to nemoguće, onda ih staviti u vrećicu i dobro zatvoriti jer paraziti na stvarima mogu preživjeti čak još tri dana", naglasila je liječnica.