Blagajnika kojeg su skidali do gola vratit će na posao

Blagajnik s naplatnih kućica u Dugopolju tužio je HAC jer su mu nezakonito smanjivali plaću.

6.4.2011.
11:34
VOYO logo

Hrvatske autoceste nedavno su izgubile sudski spor sa svojim bivšim djelatnikom, nekad blagajnikom na naplatnim kućicama u Dugopolju gdje su ga inspektori skidali do gola kako bi mu otkrili "višak" novca od naplate cestarine. Sudska presuda pod prijetnjom ovrhe HAC-u nalaže da radnika vrati na staro radno mjesto s kojeg je maknut prije tri i pol godine te da mu vrate iznos nezakonito skinut s plaće.

Spor blagajnika s poslodavcem nastao je kada je tužio tvrtku zbog nezakonitog umanjivanja plaće. Riječ je o slučajevima policijskih presretača koji ne plaćaju cestarinu, a nemaju policijske oznake i na kamerama izgledaju kao svako drugo vozilo. Blagajnici su takva vozila morali puštati, ali je HAC za te prolaske radnicima umanjivao plaće, i to za svaki takav prelazak, tada maksimalnu cestarinu od 157 kuna, piše Poslovni dnevnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog toga je djelatnik odlučio tužiti HAC, a nakon toga uslijedile su kontrole na njegovu radnome mjestu. U jednom navratu, požalio se sudu, do njegove naplatne kućice došli su kombiji iz kojih je izašlo desetak nepoznatih muškaraca, predstavljajući se kao kontrolori. Odveli su ga u sobu gdje se morao skinuti u gaće kako bi mu pronašli eventualni višak, a sve je trajalo više od četiri sata. No novac ni tom ni sljedećim prilikama kod njega nije pronađen.

Konačno, 2007. godine stiglo mu je rješenje da je u mjesec i pol izvršio 145 korekcija kategorije vozila, što su u HAC-u smatrali teškom povredom radnog odnosa i izmijenili mu ugovor tako da su ga degradirali za cestara. Takav ugovor nije želio prihvatiti pa je pokrenuo sudski postupak, tražeći da ga vrate na radno mjesto i da mu isplate 3.060 kuna oduzetih s plaća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Skidanje do gola je odmazda'

Na sudu su odvjetnici HAC-a tvrdili da je često imao manjkove, a čak su sastavili i protutužbu kojom su tražili da on njima isplati 3.060 kuna s kamatama iako su tu svotu od njega već naplatili. No, neki od svjedoka su potvrdili da je HAC blagajnicima uredno s plaće "skidao" manjak, a u slučaju nastalog viška uzimao ga je za sebe i nikada nije prebijan manjkom.

Objašnjavajući epizodu skidanja "do gola", radnik je zaključio da je vilo riječi o odmazdi. "Bunio sam se jer nam se oduzima imaginarni manjak koji je rizik poslovanja HAC-a te što nam se uzimaju viškovi, oduzima tečajna razlika i naplaćuju nam se cestarine koje po zakonu HAC nije smio naplatiti", svjedočio je te posumnjao da je trebao biti primjer što bi se moglo dogoditi drugim "neposlušnicima".

Sud je zaključio da je osobna pretraga obavljena mimo svih ovlaštenja i propisa te da se očito tražila neka pogreška kako bi se radniku uručio otkaz.

Zanimljivo je da je tek nakon prve tužbe ovog radnika u HAC-u ukinuta praksa nezakonitog umanjivanja plaće te se počela tražiti suglasnost radnika za svaki odbitak. 2008. je riješeno i sporno pitanje evidencije presretača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci:

arti-201102100754006 arti-201102100202006 arti-201103170384006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo