Rat i ratna stradanja donijeli su nezamisliva razaranja, tako da je i danas, 23 godine od rata, gospodarstvo na koljenima, s visokom stopom nezaposlenih. Međutim, Vukovar se opet ima čime pohvaliti i isticati da je po nečemu prvi i najbolji u Hrvatskoj, piše Al Jazeera.
Riječ je o ratnom turizmu, koji zadnjih godina uzima sve veći zamah i koji bi, po nekima, mogao biti nova velika tvornica grada na Dunavu.
Neiskorišten potencijal
"Ratni turizam u Vukovaru ima ogroman potencijal, ali je on, nažalost, još uvijek nedovoljno iskorišten. Vukovar više nema Borovo i onakve gospodarske gigante, ali ratni turizam bi mogao biti naša nova velika tvornica i jedna od bitnih stavki za dalji razvoj grada. Tu je naš ogromni potencijal i još veća šansa za razvoj", kaže Zoran Šesto, vlasnik jedne obiteljske vukovarske destinacijske turističke agencije.
Šesto podsjeća na niz sadržaja koji su proteklih godina osmisleni, a koji iz godine u godinu privlače desetine tisuća turista iz cijele Hrvatske i inozemstva.
Prilikom svojih posjeta Vukovaru turisti redovito posjećuju Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Kameni križ na ušću Vuke u Dunav, spomen-mjesto ratne bolnice, vodotoranj, Memorijalni centar u vojarni, mjesto masovne grobnice na Ovčari, Spomen dom Ovčara, Spomen dom na Trpinjskoj cesti, Velepromet. Tu je i još niz drugih sadržaja koja podsjećaju na stradanja Vukovara i Vukovaraca tijekom Domovinskog rata.
Do razvoja ratnog turizma došlo slučajno
Precizne brojke koliko turista godišnje posjeti Vukovar su nepoznate i različite su od ustanove do ustanove, ali svi se slažu da radi o brojci koja ide i do 150.000 turista. Svi oni dolaze vidjeti grad u čijoj obrani je sudjelovalo gotovo 1.800 branitelja, dok je tisuće ljudi spas potražilo u skloništima. Prema službenim podacima, poginulo je više od 3.200 ljudi, dok ih je više od 17.000 ozlijeđeno. Cijeli grad je gotovo uništen, a zabilježeni su i brojni ratni zločini.
"Nažalost, sve te crne brojke nisu bile dovoljne da Vukovar razvije na pravi način ratni turizam. Sve to što imamo, mislim tu na spomen-domove i slične sadržaje, najčešće su rezultat pokušaja branitelja i građana, koji su se organizirali i poduzeli nešto da se jedan dio stradanja obilježi i ne zaboravi. Kasnije je to preraslo u nešto više, pa zato često kažem kako je do razvoja ratnoga turizmu u Vukovaru došlo zapravo slučajno", ističe Šesto.
On kaže kako svih ovih godina Vukovarci nisu napravili odmak od emotivne ka tržišnoj razini kako je to napravljeno u Njemačkoj, Poljskoj, Vijetnamu. Dodaje kako sadržaji nisu umreženi, pa su, na neki način, jedni drugima konkurencija, nedostaje sustavan rad, plan.
Vjeruju u bolje sutra
Zamjenik gradonačelnika Vukovara Marijan Pavliček, koji je na ovu dužnost stupio nakon lipanjskih prijevremenih izbora, najavljuje mnogo snažniji i konkretniji angažman grada u razvoju ratnoga turizma. Tvrdi da je svjestan koliki potencijal ratni turizam ima, kao i da će gradske vlasti učiniti sve kako bi se iskoristile mogućnosti ovoga vida turizma.
"Grad Vukovar aktivno surađuje u projektu Ministarstva branitelja, u okviru kojega će svi osnovci posjećivati Vukovar da se upoznaju s ratnom povijesti Vukovara. Učinit ćemo sve i da turiste sa kruzera zadržimo u Vukovaru, kako bi i oni saznali više o stradanjima grada tijekom Domovinskog rata. Vjerujem u mnogo bolje sutra ratnog turizma u Vukovaru", zaključio je Pavliček.
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/ratni-turizam-nova-velika-sansa-vukovara