Gotovo dvije godine nakon izbjegličke krize, migranati koji su mahom iz Sirije i Afganistana, na putu za bolji život , polaze kroz Hrvatsku. Hrvatska granična policija i dalje svakodnevno, ili bolje reći, svaku noć, na istoku Hrvatske vraća desetke, ponekad i stotine izbjeglica dnevno u susjednu Srbiju odakle se pokušava ilegalno proći kroz Hrvatsku.
Izbjeglice se i dalje pokušavaju snaći kako prijeći granicu. Mnogi ilegalno uskaču u vagone i traže alternativne načine prelaska preko granice. Ipak onaj najčešći je još uvijek pješke, preko zelene granice, kroz visoko raslinje, kukuruz, vinograde...
Konstanta je to koja traje godinama. Stoga, dignuti su i helikopteri, a na željezničkoj ruti, uz granicu, postavljene su i termalne kamere. Mještanima su takve scene, postale svakodnevica.
"Čuli ste, ovdje u Sotinu prolaze gotovo svakodnevno izbjeglice? Čak štoviše, čujem helikoptere i dronove. Policija radi svoj posao, vjerojatno su i oni pod pritiskom malo većima", reko je Petar Čuljak, Sotin.
No hvale učinak Hrvatske policije.
"Stanovništvo ovdje nije ništa osjetilo od tih problema sa izbjeglicama. I nekih većih problema. Oni to rade u noćnim satima. Transportuju ih, mi čak nemamo puno veze s tim", reko je Jakov Rogić, Sotin.
Jer zelenu je Hrvatsku granicu, zbog svoje dužine, uz sve napore, nemoguće u potpunosti nadgledati. Pa se u Slavoniji vrše dodatne kontrole.
Za vrijeme najvećeg izbjegličkog vala, ovdje u Opatovcu nalazio se izbjeglički kamp. Sada kampa više nema, no policija obavlja druge akcije. Postavili su punktove na cestama i provjeravaju velika vozila. Kombije, kamione, zbog eventualnog ilegalnog prijevoza izbjeglica.
"U ovom trenutku nema govora o novom migracijskom valu. Dapače, sukladno informacijama, prisutan je trend pada broja ilegalnih migranata na tzv. balkanskoj ruti, posebice u Srbiji" navodi policija u svom priopćenju.
Na crnom tržištu ilegalnog prijevoza izbjeglica, poneki vozači, lakomisleno pokušavaju zaraditi.
Ipak, ovakvo stanje nije novina. Ilegalnih prelazaka granice, zbog ekonomskih razloga ili pak ratnog stanja bilo je godinama prije izbjegličke krize, a logika nalaže zaključiti, migracija će biti i dalje.