Uzaludna su bila upozorenja turističke struke kako treba biti mudar s cijenama, ne pretjerivati s neopravdanim poskupljenjima pa poslije toga snižavati jer to može biti kontraproduktivno. Poručivao je ministar Gari Cappelli cijelo proljeće kako ne treba ulaziti u cjenovnu utrku s konkurencijom, nego podizati kvalitetu.
Sada snosimo posljedice. Usporene rezervacije za srpanj i kolovoz, zbog kojih je puno slobodnih termina u hotelima i apartmanima, unijele su paniku i strah od praznih kreveta pa se ovih dana na gotovo svim turističkim rivijerama, osim rijetkih iznimaka, mogu naći hotelske sobe, apartmani i kreveti na popust, piše Slobodna Dalmacija.
Iznajmljivači u panici
Sniženja koja se na svakoj prodajnoj platformi mogu vidjeti, ovisno o količini straha vlasnika ili direktora prodaje, kreću se od 10 do čak 37 posto za neke termine usred srpnja i kolovoza.
No sve se događa u potpuno krivo vrijeme, na pragu vrha sezone kad cijelo Sredozemlje vrvi sličnim "last minute" ponudama, pa se one iz Hrvatske utapaju u moru sličnih.
Već i površan pogled popunjenosti i slobodnih kapaciteta u drugoj polovici srpnja na najvećim platformama za rezervacije smještaja u Hrvatskoj pokazuje kako svuda ima slobodnih soba. I to ne malo, nego je 30 i više posto praznih kapaciteta.
VEZANE VIJESTI
- Kakvo je zapravo stanje u sezoni? Hoteli se još uzdaju u 'last minute', apartmani u problemima...
- Apartmani na obali zjape prazni, ali ne zato što nema gostiju, već zato što je apartmana previše
U hotelima i obiteljskim apartmanima od Istre do krajnjeg juga Jadrana ovog trenutka može se naći smještaj za bilo koji termin u špici sezone u srpnju i kolovozu. Ako sada želite rezervirati tjedan odmora za drugu polovicu srpnja, bez problema možete birati.
Podaci kažu kako je na Makarskoj rivijeri sada rezervirano 78 posto kreveta, u Biogradu i Zadru 75 posto, Šibeniku 72 posto, Korčuli 86.... Bolje od drugih stoji Split s 93 posto rezerviranih soba, te Hvar i Dubrovnik s po 90 posto rezerviranih kapaciteta.
- Ljetovanje u Hrvatskoj skuplje je nego prošle godine: Najjeftinije je na kontinentu, a najskuplje...
Iako u velikim hotelski smještajima tvrde kako su zadovoljni trenutnim stanjem rezervacija, da ono nije baš blistavo pokazuju oglašene akcije i sniženja. Jer tko daje nešto na sniženje ako može prodati skuplje?
Takvo stanje većina operativaca pokušati opravdati svjetskim trendom usporenog bookinga koji doista uzima maha, činjenica je da kada je Hrvatska u pitanju, dio razloga leži i u nerealnom podizanju cijena smještaja za ovu godinu, koje su čak i tamo gdje baš ništa nije uloženo za 10 do 20 posto veće nego lani.
Nerealni i bahati
"Istina je da prodaja zaostaje za lanjskom u ovo vrijeme i ponudili smo sniženja, ali ako naš vlasnik hotelske kuće smatra da nižom cijenom može privući goste, mi snižavamo. Bilo bi bolje da toga nema i da smo sve kapacitete prodali po punoj cijeni kao lani, ali kad već nismo, onda tražimo izlaz iz te situacije, objašnjava za Slobodnu Dalmaciju direktor prodaje hotelske kuće na zadarskom području.
No puno veće brige imaju apartmani i stanovi koji se ni po čemu ne izdvajaju iz tisuća sličnih.
"Problem je što su ljudi godinama dizali cijene apartmanima bez
ikakvih ulaganja, samo na temelju potražnje, a ove godine to više
ne prolazi. Gosti sada točno znaju kakva je situacija s
bookingom, prate stanje na tržištu kod nas i drugdje i vide
koliko
je slobodnog mjesta i kakve su cijene. Mislim da neće biti velike
drame oko špice sezone, sve će se to na kraju popuniti, ali
dugoročno valja razmišlajti kako dalje i gdje griješe oni koji
nemaju goste", kaže Tomislav Fain, predsjednik Udruge
hrvatskih
putničkih agencija.