Ministar zdravstva Vili Beroš danas je uručio 100 uvjerenja o položenom specijalističkom ispitu i odobrenja za samostalni rad medicinskih sestara i tehničara specijalista 18 županijskih centara za hitnu medicinu.
„Specijalističko usavršavanje, čiji smo početak svečano obilježili u lipnju prošle godine na Fakultetu za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek, danas zaokružujemo svečanim uručivanjem prvih Uvjerenja o položenom specijalističkom ispitu u hitnoj medicini i novih odobrenja za samostalan rad medicinskih sestara i tehničara specijalista u djelatnosti hitne medicine. Govorimo o prvom takvom specijalističkom usavršavanju u Hrvatskoj, po uzoru na zapadnoeuropske zemlje, koji ujedno oživotvoruje pokrenute reformske mjere u području ljudskih resursa u smjeru dugoročnog osnaživanja zdravstvene skrbi s pacijentom u središtu. Iz navedenog je jasno vidljiv kontinuitet zdravstvene politike ove Vlade koja je prepoznala značaj i snagu medicinskih sestara i tehničara te je u sklopu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti osigurala financijska sredstva u iznosu 13,2 milijuna eura za specijalističko usavršavanje 375 medicinskih sestra i tehničara u djelatnosti hitne medicine koji će pružati širi opseg zdravstvene usluge hitnim pacijentima i povećati učinkovitost postojećih timova“, izjavio je ministar Beroš.
Na današnjoj svečanosti uručeno je 100 Uvjerenja o položenom specijalističkom ispitu i odobrenja za samostalan rad medicinskih sestara i tehničara specijalista 18 županijskih zavoda za hitnu medicinu koji će temeljem stečenih kompetencija moći samostalno propisivati i primjenjivati lijekove tijekom određenih životno ugrožavajućih stanja. Nove ovlasti definirane su pravilnikom kojim se uređuje specijalističko usavršavanje prvostupnika sestrinstva iz hitne medicine.
S detaljima ovog važnog reformskog iskoraka, uz ministra zdravstva, okupljenim uzvanicima i predstavnicima medija obratili su se i prim.Maja Grba Bujević, ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, dr. Antun Bajan, voditelj Programa specijalističkog usavršavanja medicinskih sestara i tehničara u djelatnosti hitne medicine, Mario Gazić, predsjednik Hrvatske komore medicinskih sestara, ispred Ministarstva zdravstva Ivana Portolan Pajić, dvoditeljica NPOO projekta specijalističkog usavršavanja medicinskih sestara i tehničara u djelatnosti hitne medicine, Snježana Krpeta,posebna savjetnica ministra za djelatnost sestrinstva te Andreja Maček, predstavnica specijalista hitne medicinske službe.
„Upravo na inicijativu Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu prvi put u zdravstvenom sustavu uvedeno je specijalističko usavršavanje medicinskih sestara i tehničara. Zahvaljujemo ministru Berošu koji je prepoznao našu inicijativu i uvažio potrebu za proširenjem kompetencija medicinskih sestara i tehničara u djelatnosti hitne medicine kako bi pacijentima omogućili još kvalitetniju i sigurniju hitnu zdravstvenu skrb. Čestitam svim novim medicinskim sestrama i tehničarima specijalistima u djelatnosti hitne medicine, a novoj generaciji koja je započela svoj ciklus specijalističkog usavršavanja želim puno uspjeha u učenju i stjecanju novih znanja i vještina“, istaknula je prim. Maja Grba Bujević.
Voditelj specijalističkog usavršavanja u djelatnosti hitne medicine u Hrvatskoj dr. Antun Bajan naznačio je kako je potreba za organiziranom specijalističkom izobrazbom medicinskih sestara i tehničara prepoznata još prije više od 18 godina osnivanjem prvog povjerenstva u Ministarstvu zdravstva.
Nadalje, u proteklom vremenu donesena su čak četiri pravilnika o specijalističkoj izobrazbi medicinskih sestara i tehničara u hitnoj medicini, ali njihova realizacija je čekala do sada. „Ovom prvom specijalizacijom sestrinstvo u Hrvatskoj osim svoje pune vertikalne izobrazbe dobilo je i neobično važnu horizintalnu izobrazbu koju možemo zahvaliti ministru Berošu koji je prepoznao njegovu važnost i svojim autoritetom omogućio njezinu realizaciju. Danas promoviramo prvih 100 prvostupnika sestrinstva specijalista hitne medicine. Oni će, već od sutra preuzeti vrlo odgovorne poslove u spašavanju života oboljelih i unesrećenih u cijeloj Hrvatskoj“, zaključio je dr.sc. Antun Bajan.
Činjenica je da ovim prvim ciklusom specijalističkog usavršavanja prvostupnika sestrinstva diljem Hrvatske ulazimo u društvo zemalja EU. Usavršavanje služi kao platforma za razvoj daljnjeg specijalističkog usavršavanja u Hrvatskoj, takozvanog task-shiftinga u djelatnostima koje su najzahtjevnije po zastupljenosti oboljenja naših građana. Navedenim unapređenjima sustava pratimo trendove razvoja ljudskih resursa i svrstavamo se uz bok EU državama s najboljim praksama.
„Provedbom ove reformske mjere, koja je dio sveobuhvatne reforme zdravstvenog sustava, ulažemo u zdravstvene djelatnike u javnom sustavu zdravstva, te zdravstveni sustav dodatno činimo poželjnim mjestom za rad i profesionalni razvoj. U završnoj fazi je i drugi pravilnik za specijalističko usavršavanje iz onkologije, hematologije i kardiologije te smo nostrificirali perfuzioniste. Takvo specijalističko usavršavanje je budućnost hrvatskog sestrinstva kojim omogućujemo bolje ishode liječenja naših bolesnika. Čestitam svim novim specijalistima u djelatnosti hitne medicine i želim im puno uspjeha u njihovom radu. Na kraju, želio bih se još jednom zahvaliti svima koji su sudjelovali u ovom važnom iskoraku i postignuću u razvoju hitne medicinske službe – Hrvatskom zavodu za hitnu medicinu, županijskim zavodima za hitnu medicinu, Hrvatskoj komori medicinskih sestara, fakultetima i veleučilištima kao i djelatnicima Ministarstva zdravstva i svima drugima koji su pomagali u dosadašnjoj realizaciji ovog važnog projekta za razvoj hitne medicinske službe i cjelokupnog zdravstvenog sustava“, zaključio je Vili Beroš, dr. med.