Saborski zastupnici danas raspravljaju o izmjenama Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, kojima se propisuju kazne za odgovorne osobe koje neće osigurati provedbu sigurnosne mjere. Izmjene je predstavio ministar zdravstva Vili Beroš koji objavio podatke o oboljelima i umrlima od početka pandemije.
"Zadnjih dana ohrabrujući je pad broja zaraženih, što nije slučajnost nego je i posljedica naših odluka. Mnoge države uvode i restriktivnije mjere, ograničavajući prelazak granice i uvode 2G. Nepridržavanje jednih od najliberalnijih mjera u Europi može nas odvući u 5. val i u lockdown. Ne vidimo razlog da se ovim izbalansiranim mjerama protivimo", rekao je Beroš, javlja Tportal.
Što se propisuje izmjenama?
Predloženim izmjenama propisuje se prekršajna odgovornost odgovorne osobe ako ne osigura provedbu sigurnosne mjere. Iznos novčane kazne za odgovornu osobu prekršitelja sigurnosne mjere utvrđen je razmjerno važnosti provedbe te mjere s ciljem suzbijanja širenja zaraznih bolesti.
Definiraju se javnopravna tijela zadužena za provođenje zakonskih mjera te odgovorne osobe u javnopravnim tijelima. Javnopravnim tijelom smatra se zakonodavno, izvršno i sudbeno tijelo državne vlasti, tijelo državne uprave i drugo državno tijelo, tijelo jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravna osoba koja ima javnu ovlast i pravna osoba koje obavlja javnu službu.
Utvrđuje se da je odgovorna osoba u javnopravnom tijelu čelnik tijela državne vlasti, tijela državne uprave, drugog državnog tijela, župan, gradonačelnik i općinski načelnik i zakonski zastupnik pravne osobe, sukladno posebnim propisima. Čelnikom tijela državne vlasti u smislu toga zakona smatraju se osobe koje sukladno posebnim propisima upravljaju uredima, odnosno stručnim službama tijela državne vlasti i koji u upravljanju njima te u odnosu na zaposlene u njima imaju prava i ovlasti čelnika tijela državne uprave sukladno posebnim propisima kojima se uređuju ta pitanja. Isto tako, odgovornim osobama smatraju se i čelnik tijela državne uprave, drugog državnog tijela, župan, gradonačelnik i općinski načelnik te zakonski zastupnik pravne osobe.
S obzirom na sadašnju epidemiološku situaciju, a u svrhu što učinkovitijeg sprječavanja i suzbijanja širenja covida-19 zakonskim prijedlogom predlaže se nova sigurnosna mjera obveze predočenja dokaza o testiranju, cijepljenju ili preboljenju bolesti radi ulaska u određene prostore. S tim u vezi, propisuje se obveza odgovornim osobama u javnopravnim tijelima da osiguraju provedbu te mjere te odrede jednu ili više osoba za neposrednu provedbu. U izvršavanju nadzora nad provedbom mjera za zaštitu pučanstva od zaraznih bolesti sanitarni inspektori Državnog inspektorata ovlašteni su narediti provedbu posebne sigurnosne mjere obveze predočenja dokaza o testiranju, cijepljenju ili preboljenju, radi ulaska u određene prostore, kao i udaljenje osoba iz prostora u koji su ušli protivno uvedenoj posebnoj mjeri.
Pitanja Berošu
Hrvoje Zekanović je pitao Beroša zašto su protiv da se hitne izmjene i mjere potvrđuju u Saboru. Beroš mu je odgovorio: "Ovaj časni dom je potvrdio izmjene dva zakona koji su potvrdile institucionalni okvir kao dobar. A to je da Stožer na temelju struke donosi odluke koje su usmjerene očuvanju i zaštiti zdravlja."
Marija Selak Raspudić je svoje pitanje postavila rekavši na početku da Stožer slovi kao stručno epidemiološko tjelo. "U njemu sjedi pet diplomiranih pravnika, četiri ekonomista, dva kriminalista, dva inženjera prometa no imamo i politologe, agronome. I samo dva doktora medicine. I kako je onda Stožer pozvaniji donositi odluke od Sabora", upitala je.
"Diskriminacije nema. Cijepljenje je besplatno i dostupno, a ako se netko ne želi cijepiti može se testirati. A što se tiče Stožera, on je zakonski širok jer epidemiološka medicinska kriza nije jedina kriza koja može zadesiti Hrvatsku. Stožer se možda nekoliko puta puta sastao u kompletnom sastavu jer je ovo medicinska kriza i naglasak na rad u Stožeru su dobili stručnjaci koji se bave medicinom", rekao je Beroš.
Selak Raspudić, nezadovoljna odgovorom, javila se za povredu poslovnika. Jandroković je joj je dao opomenu, a nakon što nije prestaja govoriti dobila je još dvije opomene i oduzimanje riječi.
"Ovo bi trebao biti zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti no mene ovo više podsjeća na zakon za obračun s političkim neistomišljenicima. Malo mi ima papreni miris zakona - lex Orsat Miljenić", replicirao je SDP-ov Siniša Hajdaš Dončić.
"Ovo je zakon o kažnjavanju, a ne zaštiti", kazao je Miro Bulj, ponovivši da je ovo protuzakonito i protuustavno. Beroš mu je odgovorio da se izmjene zakona ne donose zbog sinjskog gradonačelnika, nego zbog zaštite građana.
Odgovornost za preminule
Katarina Peović je u replici upitala Beroša da li se smatra odgovornim za smrt više od 11 tisuća građana od koronavirusa. "Vi ne kontrirate mostu, vi održavate najliberalnije mjere u Europi. Liječnička struka je predložila vladi da se uvedu covid potvrde za sve poslodavce i ulazak u sve javne prostore, vi to niste prihvatili", kazala je.
"Ne smatram se odgovornim. Oni politički akteri koji negiraju bolest, koji negiraju učinkovitost cijepljenja, koji pozivaju na masovna okupljanja tijekom epidemije, koji negiraju važnost testiranja - oni su ti koji ugrožavaju zdravlje građana i koji su indirektno odgovorni za smrtnost građana", poručio joj je Beroš.
Vesna Vučemilović upitala je hoće li se uvesti covid potvrde za djecu i koji je smisao cijepljenja djece ako ona imaju blage simptome. "Djeca prenose zarazu, ne oboljevaju teško ali prenose zarazu", odgovorio je Beroš.
Objavljivanje tko je primio novac od farmaceuta
Ministar zdravstva Vili Beroš suglasio se u četvrtak kako bi svi koji javno iznose mišljenja o epidemiološkim mjerama i cijepljenju trebali objaviti jesu li primili novac od farmaceutske industrije i potvrdio da se pregovara o nabavi lijeka koji pomaže zaraženima covidom.
Slažem se, podržavam takvu ideju, ne samo u covid krizi, imamo utjecaj te industrije, odgovorio je ministar na upit Nikole Bartulice (DP) trebaju li osobe koje govore o cijepljenju i mjerama objaviti jesu li unatrag pet godina primile novac od farmaceutske industrije.
U raspravi o izmjenama Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, kojima se propisuju kazne do 50 tisuća kuna za odgovorne osobe koje ne poštuju obvezu predočenja covid potvrda u javnopravnim tijelima, HDZ-ovi zastupnici nisu dvojili o korisnosti tih potvrda, dok dio oporbe tvrdi da su uvedene nelegalno.
Razgovara se s dvije velike kompanije o nabavi lijeka
Dio građana se cijepio pod prisilom, dio se ne želi cijepiti zbog vas jer ste nelegalno uveli covid potvrde, izjavio je Davor Bernardić (Klub SD).
Znate da ove odluke nisu nelegalne, legalne su, a to da je netko prisiljen na cijepljenje - ne, ne i ne, odriješit je bio Beroš koji ističe da covid potvrde omogućavaju izbor, ako se netko ne želi cijepiti može se testirati.
Naveo je i tri razloga velikog broja necijepljenih: nepovjerenje u javne politike, dio građana nije u stanju žrtvovati dio komoditeta za zajednicu, a tu su i poruke kakve svi mi šaljemo.
Ministar je, na upit Stipe Mlinarića (DP), potvrdio da Hrvatska pregovara o nabavi određenih količina lijeka koji pomaže zaraženima covidom.
U razgovorima smo sa dvije velike kompanije za lijekove koji su u fazi istraživanja, kada dođe potvrda da se mogu koristiti napravit ćemo sve da dođemo do lijekova, kazao je.
Oporbu je zanimalo kakve nas epidemiološke mjere čekaju za Božić, a Beroš je odgovorio da će mjere isključivo ovisiti o epidemiološkoj situaciji. Ona se poboljšava, ako se ne pogorša neće niti novih mjera, poručio je.
Objasnio je i zašto Hrvatska ima velik broj umrlih od korone - nismo se cijepili u dovoljnoj mjeri i u dovoljnom opsegu, odgovorio je Anki Mrak Taritaš (GLAS), koja je upozorila da smo zbog korone izgubili grad veličine Knina.
Od kada postoji cjepivo, svaka je smrt suvišna
„Od kada postoji cjepivo, svaka smrt je suvišna, svaka se mogla spriječiti osim u ekstremnim slučajevima“, apostrofirao je Beroš i odbacio optužbe da zdravstveni sustav nije na zadovoljavajući način odgovorio na korona krizu.
Ponosan sam na odgovor zdravstvenog sustava, jer nije se dogodilo da nedostaje kreveta ili liječnika, poručio je Zvani Brumniću (Klub SD).
Odredbama zakona omogućuje se da se adresati naknadno dodaju odlukom Stožera, odgovorio je Beroš na upit Andreje Marić (SDP) pokriva li zakon kažnjavanje baš svih odgovornih za covid potvrde, odnosno što će biti ako će one trebati u trgovačkim centrima, kafićima...
Uvođenje covid potvrda prvo u državni i javni sektor objasnio je željom da se drugima ta opredijeljenost pokaže na vlastitom primjeru.
Nikad nismo rekli da nećemo proširiti uporabu covid potvrda ako se situacija pogorša, rekao je Andreji Marić.
Karolina Vidović Krišto (NZ) ministru ustvrdila je da glavni prijepor oko mjera izvire iz zdravog razuma, jer su za nedavnog posjeta francuskog predsjednika Hrvatskoj uzvanici u restoranu bili bez maski, a konobari s njima.
Ministar joj odgovara da ljudi u restoranu ne mogu jesti s maskom, a konobar koji ih poslužuje ima veći broj kontakata i u većem je riziku i za sebe i za druge.
Alternativa covid potvrdama je lockdown
Branko Bačić (HDZ) apostrofirao je identičnost stavova SDP-a i Mosta da je predloženi zakon, odnosno uvođenje covid potvrde, obračun s političkim neistomišljenicima, pa ustvrdio da bi se slijedom toga moglo reći da je zabrana pijenja alkohola prije vožnje obračun s pijancima.
Alternativa covid potvrdama je samo lockdown, druge nema, upozorava Beroš i opetuje da to potvrđuje broj otkrivenih pozitivnih slučajeva među testiranima.
Zakon je usmjeren na očuvanje zdravlja i života ljudi, nisu samo pojedini načelnici ti koji problematiziraju priču, ima i drugih koji se protive covid potvrdama, rekao je ministar.