BEROŠ OTKRIO KADA BI SE MOGLI VRATITI NORMALNOM ŽIVOTU: /

'Ne bude li iznenađenja i novih sojeva virusa...'

Image

'Epidemiolozi tvrde da ako do ljeta postignemo procijepljenost od 50 posto, uz one koji su preboljeli bolest, to bi trebala biti jako dobra imunološka baza da uđemo u ljeto, a potom i jesen.

8.2.2021.
21:46
VOYO logo

Ministar zdravstva Vili Beroš gostovao je u HRT-ovom Dnevniku gdje je objasnio što znači sigurnost cjepiva, naglasivši da je cjepivo AstraZenece za starije od 65 godina učinkovito i sigurno.

"Ukoliko navedemo da AstraZeneca štiti u 62 posto slučajeva, to znači da u tom postotku ono štiti od zaraze virusom, u preostalom postotku možemo dobiti neke blaže simptome, najčešće samo jedan. Sva registrirana cjepiva gotovo u 100-postotnom iznosu, iako u medicini gotovo nema sto posto, u najvećem mogućem iznosu štite od smrti i teških oblika bolesti. Sva tri cjepiva jednako. Zaštita AstraZenecinog cjepiva je nešto manja, no drugom dozom se može pojačati imunološki odgovor. Ukoliko me pitate čekati drugo cjepivo ili se cijepiti AstraZenecom, mislim da tu dvojbe nema. Bitno je spasiti život, a ne kalkulirati hoćete li razviti jedan od simptoma", rekao je ministar za HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ISTRAŽIVANJE O CIJEPLJENJU U HRVATSKOJ: /

Evo koliko se Hrvata želi cijepiti, koje bi cjepivo izabrali i gdje vlada najveći interes

Image
ISTRAŽIVANJE O CIJEPLJENJU U HRVATSKOJ: /

Evo koliko se Hrvata želi cijepiti, koje bi cjepivo izabrali i gdje vlada najveći interes

Beroš smatra cjepivo sigurnim

Također, ministar Beroš rekao je kako su od EMA-e i proizvođača zatražili odgovore na neka dodatna pitanja. "AstraZeneca obećala je dostaviti podatke za starije bolesnike. Kada je AstraZeneca vršila klinička istraživanja, epidemija je bila manje razbuktana, isto tako od 600 ispitanika 400 ih je bilo starije od 55 godina. Međutim, nije opravdano medicinski da ukoliko netko s 45 ili 55 razvije adekvatan imunološki odgovor, da bi sa 65 godina bilo nešto značajno drugačije. Pričekat ćemo dodatna objašnjenja. Sva tri registrirana cjepiva priječe u gotovo 100-postotnom opsegu najteži ishod i teške oblike bolesti koji zahtijevaju hospitalizaciju. Izbor je sam po sebi jasan", rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom veljače očekuje se isporuka novih doza cjepiva AstraZenece, oko 150 tisuća, a osim navedenog cjepiva, u Hrvatskoj je na raspolaganju cjepivo Moderne i Pfizera. No, Beroš je rekao kako je teško tvrditi kada bi se mogla postići željena procijepljenost od 70 posto te je naglasio kako sve ovisi o dinamici kojom će cjepiva dolaziti. "Epidemiolozi tvrde da ako do ljeta postignemo procijepljenost od 50 posto, uz one koji su preboljeli bolest, to bi trebala biti jako dobra imunološka baza da uđemo u ljeto, a potom i jesen. Alternative za odgovorno ponašanje nema. Ukoliko budemo oprezni, i na jesen ćemo imati vremena za ubiranje plodova naše odgovornosti", poručio je Beroš.

Povratak normalnijem životu - na jesen?

Ministar je istaknuo kako bismo se na jesen mogli vratiti normalnim uvjetima života, ukoliko ne bude iznenađenja i novih varijanti koronavirusa. Komentirao je i mogućnost nabavke ruskog cjepiva, kojemu se, nakon početne skepse, ipak otvaraju vrata EU. Naglasio je kako EMA i američka agencija za hranu i lijekove imaju visoke standarde ispod kojih se ne ide. "Nije bitno otkud cjepivo dolazi, nego koliko je sigurno i učinkovito. U Lancetu je neki dan objavljena studija koja pokazuje da su rezultati treće faze kliničkih ispitivanja ruskog cjepiva na 20.000 ispitanika vrlo dobri. To je vjetar u leđa za rusko cjepivo i mislim da će oni vrlo brzo predati registracijski file EMA-i na odobrenje. Ukoliko to bude tako, nema razloga ne razmišljati u budućnosti i o tom cjepivu", poručio je.

Za tjedan dana, 15. veljače, bi Stožer trebao reći što će biti s postojećim mjerama, a ministar Beroš rekao je kako su trendovi vrlo dobri te da se i dalje trebamo truditi da takvi i ostanu. "Izvjesno je da ćemo još nekoliko dana pratiti epidemiološku sliku i ako ona ostane ovakva, ostaje određeni prostor za popuštanje mjera, ali i dalje moramo biti iznimno oprezni", rekao je dodajući da iz razgovora s kolegama iz Europe doznaje kako su mnogi u strahu od trećeg vala i pojave novih sojeva virusa, posebno južnoafričkog. Beroš je za kraj poručio kako i dalje moramo biti oprezni te "pametno i promišljeno balansirati naše mjere i prilagoditi ih trenutku".

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo