Predsjednik SDP-a Davor Bernardić ocijenio je u srijedu da je najavljena kupovina MOL-ova udjela u Ini „dimna zavjesa“ za privatizaciju HEP-a, kojom će poskupjeti struja, a Hrvatska izgubiti energetsku neovisnost.
Vladajućem HDZ-u i Mostu zamjerio je netransparentnost plana privatizacije HEP-a, te upozorio da u igri nisu „dobre namjere“ oko HEP-a, čijom se privatizacijom ugrožavaju opskrbu strujom.
Isporuka struje i njezina cijena ne smije biti ugroženi, o njoj ovise umirovljenici, bolnice, škole, cjelokupno gospodarstvo, poručio je Bernardić u izjavi Hini.
„Da Vlada ima jasan plan i dobre namjere, onda bi sasvim sigurno o budućnosti Ine i potencijalnom modelu njezina otkupa preko HEP-a, razgovarala s opozicijom. No takav jasan plan ne postoji jer bi opozicija onda kontrolirala proces, a javnost bi doznala sve detalje“, istaknuo je Bernardić komentirajući namjeru Vlade da djelomičnom privatizacijom HEP-a otkupi MOL-ov udio u Ini.
SDP je, ističe, posebno oprezan kada su u pitanju HDZ i „njegove privatizacije“, koje su dosad obilježile brojne afere od Sanadera i Hernadija do afere Konzultatntica.
„HDZ držimo na oku, poučeni dosadašnjim gorkim iskustvima“, poručio je predsjednik SDP-a koji je prije Božića predložio premijeru Andreju Plenkoviću sastanak o budućnosti Hrvatske.
Jedna od najvažnijih tema trebala je biti energetska neovisnost Hrvatske, no poziv za sastanak do danas nije dobio.
U čestitki za božićno-novogodišnje blagdane predsjednik SDP-a još je jednom pozvao premijera da Novu godinu počnu ne samo kao politički suparnici, već kao odgovorni političari koji će konstruktivno razgovarati o vitalnim interesima Hrvatske i odlukama koje će odrediti kvalitetu života.
"Energetska neovisnost Hrvatske odredit će i mogućnost razvoja u budućnosti", poručuje Bernardić u blagdanskoj čestitki Plenkoviću u kojemu je poziva na dijalog o "ulaganju u inovacije, istraživanje i razvoj", te podsjeća da je "pred nama odluka o gradnji agregacijske mreže za širokopojasni internet, što je vodovod 21. stoljeća, temeljna infrastruktura za rast novih tehnologija".
Premijera je ponovno pozvao i na razgovor o dodatnom povećanju minimalne plaće i njezinu usklađivanju na 50 posto prosječne plaće svake dvije godine, kao i "poštenom odnosu prema sindikatima javnih službi i zaposlenima u obrazovanju i zdravstvu, na kojima počivaju temeljni sustavi ove države".
Predložene teme su i razgovor o decentralizaciji i reformi regionalne uprave i samouprave, olakšavanju uvjeta poslovanja za gospodarstvo, podizanje efikasnosti javne uprave i zaštite radnika od ekspolatacije, te poštivanje zakona i Ustava u ideološkim pitanjima i upotrebi simbola te "konačnom prestanaku revitalizacije ustaštva".
"Sve su to teme o kojima bismo morali razgovarati kako bismo došli do najboljih rješenja i kako ne bismo zakinuli građane za bolji život koji zaslužuju u svojoj domovini", pisao je Bernardić premijeru i predložio mu da početkom godine dogovore termin za sastanak na kojemu bi razmijenili mišljenja o tim pitanjima.