Jeste li ikad slušali pjesmu bez basa? Ako niste, pokušajte, ubrzo ćete uvidjeti razliku i primijetiti da nešto nedostaje. Dok su visoki tonovi odgovorni za melodiju, niski tonovi određuju ritam cijele pjesme.
Kratka povijest basa
Ritam i niski tonovi u glazbi su oduvijek bili prisutni u orkestru, primjerice u obliku violončela, kontrabasa, tube ili fagota. Ipak, kontrabasi koji su korišteni u manjim zabavnim orkestrima bili su previše tihi da bi njihov zvuk mogao doći do izražaja od ostalih instrumenata. Dakle, bilo je potrebno pojačati zvuk, što se u početku radilo uz pomoć mikrofona, a s vremenom je na modelu električno-akustične gitare konstruiran električni uspravni bas. Ovaj se instrument u mnogim varijacijama koristi u gotovo svim vrstama glazbe, od bluesa do heavy metala. Najčešće korišteni modeli imaju 4 žice, ali postoje i varijante bas gitara s pet ili šest žica. Kod disko, pop, rock i elektronske glazbe umjesto bas gitare često se koriste sintisajzeri.
Ritam je ključ
Bas i bubnjevi ritmički su temelj ostalim instrumentima. To je važno jer naš mozak uči vrlo lako i traži ponavljanje. Ritam je jezgra svake pjesme, čini je privlačnom, pristupačnom i daje nam poriv da se krećemo. Tako dolazimo do plesa – bilo da je riječ o romantičnoj baladi, energičnim disko ritmovima ili pak heavy metal svirkama.
Podrška melodiji
No, bas instrumenti nisu samo odgovorni za ispunjavanje vremena prije no što bubnjevi daju ritam. Oni su također uključeni u harmoničnu i melodijsku strukturu pjesme, dajući korijensku notu akordima. U akademskom glazbenom udžbeniku iz davne 1880. godine stoji kako je bas zapravo temelj na kojem melodija počiva i bez kojeg melodija ne bi mogla postojati.
Bas i ljudski mozak
Ritam i niske frekvencije prate ljude od ranih dana. U maternici fetus prvo čuje vlastiti i otkucaj srca majke. Dok se sluh razvija, amnionska tekućina čini sve vanjske zvukove prigušenima i nježnima, pa su se zato zvukovi tiših instrumenata poput fagota i violončela pokazali kao najizrazitiji i najslušaniji. Upravo to može biti razlog zašto upotreba niže frekvencije pomaže našem mozgu da se brže prilagodi promjenama ritma. Čak se i otkucaji srca često sinkroniziraju s ritmom glazbe koju slušamo, što znači da je doslovno moguće osjetiti ritam.
Pjesme poznate po izraženim bas dijelovima
Najčešće možete imenovati frontmena i glavnog gitarista većine bendova, ali možete li i basista? Ako ne možete ne brinite, no pokušajte sljedeći put obratite od ovih najboljih pjesama pomoći:
- Come Together (The Beatles)
- Stand by me (Ben E. King)
- Hysteria (Muse)
- Love Will Tear Us Apart (Joy Division)
- Feel good Inc. (Gorillaz)
- Billie Jean (Michael Jackson)
- YYZ (Rush)
- Give It Away (Red Hot Chili Peppers)
- Another one bites the dust (Queen)
- Money (Pink Floyd)
Cijenite kvalitetan bas?
Uvijek je dobro imati uređaj koji će reproducirati kvalitetnu bas izvedbu. Zato su tu Huawei FreeBuds 3 TWS bežične slušalice sa 14 mm dinamičkim driverima koji su podešeni kako bi čuli svaku notu omiljene pjesme. Složena bas cjevčica nalazi se u obje slušalice, a zahvaljujući njoj reproducirani zvuk bit će još glasniji, snažniji, čvršći i bujniji. Imat ćete osjećaj kao da se nalazite u glazbenom studiju.
Kirin A1 čipset koristi tehnološki napredan pristup za reprodukciju vrhunskog zvuka na FreeBuds 3 slušalicama, usklađujući izvanredne tehnike digitalne obrade zvuka s fino podešenim upravljačkim programom visoke osjetljivosti za postizanje spektakularne reprodukcije glazbe i glasa. Novi, inteligentni zvuk koji pokreće Kirin A1 čipset obiluje mnoštvom vodećih značajki, poput jednostavnog i stabilnog povezivanja, ultra-niske latencije i impresivnog pristupa kontroli buke.
O Huaweiju
Huawei je sa svojim proizvodima i uslugama prisutan u više od 170 zemalja, njima se koristi trećina svjetske populacije, a prema broju isporuka u 2018. godini tvrtka je i jedan od najvećih proizvođača mobilnih telefona na svijetu. Huawei ima 15 istraživačkih razvojnih centara (R&D) smještenih u SAD-u, Njemačkoj, Švedskoj, Rusiji, Indiji i Kini. Huawei Consumer Business Group jedna je od tri poslovne sastavnice Huaweija čiji su fokus pametni telefoni, računala i tableti, nosivi pametni uređaji, usluge ”u oblaku” (cloud) i sl. Globalna mreža Huaweija izgrađena je na 20 godina ekspertize u telekom sektoru, a posvećena je pružanju najnovijih tehnoloških iskoraka potrošačima diljem svijeta. ”Omogućavamo izgradnju bolje povezanog svijeta”, krilatica je koju svakodnevno ostvaruje i živi Huawei Business Consumer Group.
Za više informacija posjetite Huawei stranicu za korisnike, Facebook stranicu Huawei Mobile Hrvatska, Huawei Mobile Hrvatska Instagram, Huawei Mobile Hrvatska You Tube kanal te Huawei Forum Hrvatska.