Rijetki Puljani s kojima je razgovarao Glas Istre znaju koliko točno ima bankomata od Portarate do Gradske knjižnice u Puli. Svi su se složili da ih ima puno, a Puljanin Denis ponudio je i točan odgovor - 20 bankomata samo u Kandlerovoj i Ulici Sergijevaca.
Prošle godine ih je bilo na ovom potezu desetak, a sada točno 20, uz još nekoliko mjenjačnica. Ove godine se pojavio na sredini Kandlerove ulice, gdje su u sitno pročelje povijesne zgrade nagurana čak dva bankomata, jedan u vrata, drugi umjesto prozora.
Prema odluci Ministarstva kulture, ugradnja bankomata nije prihvatljiva na zidanim dijelovima pročelja, izvan ostakljenih dijelova građevinskih otvora te ne smije zadirati u povijesnu građevnu strukturu, odnosno arhitektonsko oblikovne elemente (kameni okviri, povijesna stolarija i slično). Također, ne dozvoljava se postavljanje samostojećih bankomata na javnim prostorima, povijesnim gradskim parkovima unutar kulturno-povijesnih zaštićenih cjelina.
Neujednačena pravila
Denis kaže da je nedavno bio u Rovinju u Carrarinoj ulici i vidio da su ovaj problem tamo ipak uspješno riješili. Njegov kolega Renato ljuti se što neki moraju imati dozvole za sve, osim, kako kaže u slučaju bankomata, čemu svjedoči to što ih postavljaju u stara vrata, prozorske okvire, narušavajući pročelja ali i cjelokupan izgled starogradske jezgre.
"U gradu gdje postoji cijelo nelegalno naselje, ništa me više ne čudi. Što je prema tome jedan bankomat, ili nekoliko desetaka njih? Ništa. Pravila očito nisu za sve jednaka. Dok ja ne mogu na svojoj zgradi probušiti rupu ili popravljati krov bez projekta koji su odobrili konzervatori, neki drugi mogu sve", ogorčen je.
Posao s bankomatima krenuo je protekle godine duž cijeloga Jadrana. Dok je tada sve to imalo smisla jer je bilo puno turista, danas, na praznim ulicama, izgledaju doista nakaradno, piše Glas Istre.