ARBITRAŽA S MOLOM IZBIT ĆE HRVATSKOJ 144 MILIJUNA DOLARA: /

Stižu abnormalno visoki troškovi

Image
Foto: PIXELL
7.1.2017.
17:50
PIXELL
VOYO logo

Prošlog je mjeseca donesena odluka u postupku koji je Hrvatska pokrenula protiv mađarske naftne i plinske kompanije MOL pred arbitražnim sudom komisije Ujedinjenih naroda za međunarodno trgovačko pravo u Ženevi, prema kojoj je arbitražni sud odlučio da ponuđeni dokazi nisu dovoljni da dokažu da su ugovori sklopljeni 2009. godine nastali kao plod koruptivnih aktivnosti. Hrvatska je izgubila arbitražni spor protiv MOL-a. Slijedi plaćanje troškova.

Image
VLADA ĆE O INI RASPRAVLJATI IZA ZATVORENIH VRATA! /

Premijer pojasnio zašto su iz rasprave isključili medije

Image
VLADA ĆE O INI RASPRAVLJATI IZA ZATVORENIH VRATA! /

Premijer pojasnio zašto su iz rasprave isključili medije

Ukupni troškovi suda

Kako navodi ugledni časopis o arbitraži Global Arbitration Review, ukupni troškovi arbitraže između Hrvatske i MOL-a pred arbitražnim sudom Komisije Ujedinjenih naroda za međunarodno trgovačko pravo u Ženevi (UNCITRAL) iznose oko 30 milijuna dolara, odnosno oko 215 milijuna kuna. Prema pravilima UNCITRAL-a, ali i prema odluci arbitražnog panela, Hrvatska, kao strana koje je izgubila spor, mora snositi većinu troškova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako piše Večernji list, prema odluci arbitara, Hrvatsku će tako sama arbitraža s MOL-om oko upravljačkih prava u Ini stajati više od 20 milijuna dolara (oko 144 milijuna kuna). Sud nije postavio rok do kojega Hrvatska mora platiti svoj dio, već je navedeno da troškove mora podmiriti što prije.

Objavljivanje odluke

Odluka arbitražnog panela koji su činili Britanac iz Hong Konga Neil Kaplan, Šveđanin iz SAD-a Jan Paulsson te profesor iz Zagreba Jakša Barbić na gotovo 200 stranica obrazlaže razloge za odbacivanje hrvatskih tvrdnji o mitu koje je navodno bivši premijer Ivo Sanader primio od šefa MOL-a Zsolta Hernádija u zamjenu za predaju upravljačkih prava Ine nije dostupna javnosti. Proces jest bio tajan, no odluku je moguće objaviti ako se obje strane u tome slažu. Kako doznaje Večernji list, hrvatska strana nije voljna objaviti odluku, također, doznaje list, do sada je svaka strana, hrvatska i mađarska, za rad arbitara i suda već uplatila između milijun i milijun i pol dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Troškovi arbitraže

Prema pravilima UNCITRAL-a, u troškove arbitraže ulaze, uz naknadu arbitrima, i njihovi putni troškovi, troškovi i plaća vještaka, putni i drugi troškovi svjedoka, troškovi za funkcioniranje suda, ali i troškovi pravnog zastupanja obiju strana. Neuspješna strana u postupku snosi troškove, kaže se u pravilima, no arbitražni tribunal ima mandat stranci koja je izgubila doznačiti “razumne” troškove. Konkretno, to znači da su i hrvatska i mađarska strana tribunalu predočile sve svoje troškove, a tribunal je odredio da, uz svoje te troškove funkcioniranja suda, veliku većinu troškova MOL-a mora platiti Hrvatska, piše Večernji list.

Dugotrajan postupak

Rekordno visoki troškovi arbitraže pred UNCITRAL-om opravdavaju se kompleksnim poslom koji su imali arbitri, ali i troškovima samog postupka. Ukupno je u Parizu, Londonu i Ženevi saslušano 15 svjedoka, između kojih su bili i Ivo Sanader i Zsolt Hernádi, dok je sud ekspertizu čuo od 14 vještaka. Kako doznajemo, u vrijeme saslušanja ključnih svjedoka, u sudnici je bilo nazočno čak 20-ak odvjetnika, po desetak sa svake strane, a svjedočenja su trajala više dana.

No troškovima arbitraže koje Zagreb treba podmiriti treba pribrojiti i one dodatne, kao što su studije, poput analize poslovanja Ine koju je provela grupacija A. T. Kearney i OGC i za koju je navodno plaćeno 10 i pol milijuna kuna.

Prema publikaciji pod nazivom “Arbitraža ulagačkih sporova: Koliko košta? Koliko traje?”, koju je pripremila odvjetnička tvrtka Allen i Overy, a koju je u lani u svibnju citirao partner u uredu Squire Patton Boggs Luka Mišetić, prosječni troškovi tužitelja iznose 4,437.000 dolara, a tuženika 4,559.000 dolara, dok su troškovi suda 746 i 853 tisuće dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo