APSURDNI HRVATSKI ZAKONI: / Kafiće zatvaraju zbog pušenja, a trgovačke lance zbog mesa zaraženog salmonelom ne

Image
Foto: PIXSELL

Da su hrvatski zakoni potpuno apsurdni potvrđuju nedavno događaji - zatvaranje kafića zbog pušenja ali nezatvaranje trgovačkih lanaca sa zaraženim mesom.

4.12.2016.
11:04
PIXSELL
VOYO logo

Nedavno je, naime, sanitarna inspekcija privremeno zatvorila desetke kafića u Hrvatskoj jer nisu do kraja poštivali pravila o zabrani pušenja, odnosno nije im prema svim propisima bio organiziran prostor za pušenje.

Momentalno zatvaranje kafića

Iako su se vlasnici kafića bunili, tvrdeći da im je inspekcija najprije trebala izreći upozorenje i eventualno naplatiti kaznu, redom su, momentalno zatvarani. Inspektori su iz nekih od njih izbacili goste kako bi zapečatili vrata lokala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S trgovačkim lancima u kojima su pronađeni meso i jaja opasni za ljudsko zdravlje samo su morali iz prodaje povući zaražene proizvode, al su i dalje nastavili s radom, čekajući rasplet postupka kojim bi se trebalo utvrditi tko je odgovoran za hranu neprimjerene kvaliteta.

Inspektori na terenu ovisno o procjeni rizika

Ana Marija Crnić, načelnica Sektora državne i granične sanitarne inspekcije, potvrdila je za Novi list da na terenu radi oko 200 državnih, i još 275 privatnih veterinarskih inspektora. Koliko će pak puta veterinarski inspektor ići u kontrolu nekog objekta, ovisi o procjeni rizika. To može biti svakih šest, 12 ili samo svaka 24 mjeseca – ovisno o tome je li rizik visok, srednji ili nizak. Na pitanje kako je moguće da solinski Petason, u kojem je inspekcija pronašla 40 tona nesukladnog mesa, nije zbog takvog prekršaja zatvoren, odnosno kakav se prekršaj mora utvrditi da bi se nekome zabranio rad, voditeljica Službe veterinarske inspekcije u Ministarstvu poljoprivrede Brankica Capek odgovara kako meso zatečeno u Petasonu nije otišlo u prodaju već na uklanjanje, što znači da nije bilo direktne ugroze za zdravlje potrošača, a time ni potrebe za zatvaranjem objekta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gubljenje povjerenja kupaca također je kazna

Na ponovni upit što bi se dogodilo da je meso ipak završilo na trgovačkim policama, i da je to otkriveno – bi li onda došlo do zatvaranja objekta – Capek odgovara kako zatvaranja objekta ni onda ne bi bilo. Prema njezinom mišljenju svi snose kaznu već i samim tim što izgube povjerenje potrošača te zbog uništavanja hrane pretrpe i materijalnu štetu.

Zakon o hrani predviđa kazne do sto tisuća kuna, no još nije poznato hoće li solinski objekt prekršajno ili kazneno odgovarati. Zatvoren, u svakom slučaju, ne može biti jer zakon takvu kaznu ne poznaje, za razliku od, primjerice, zatvaranja ugostiteljskog objekta zbog pušenja ili viška u blagajni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo