Štrajk radnika zagrebačke Čistoće nastavljen je u srijedu, treći dan zaredom. Radnici traže povećanje koeficijenata za najniže plaćene radnike i vozače Čistoće, a dok to Uprava Zagrebačkog holdinga ne prihvati, neće se vratiti na posao i odvoziti otpad u gradu.
14:45 U Čistoći traju pregovori između predstavnika Gradske uprave, Zagrebačkog holdinga i radnika, koji su treći dan u štrajku i ne odvoze otpad, tražeći povećanje koeficijenata za najniže plaćene radnike i vozače.
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević najavio je da će Uprava Zagrebačkog holdinga danas prijaviti sudu nezakoniti štrajk radnika Čistoće, a troškove plaća radnika koji nezakonito štrajkaju neka snose sindikati, što iznosi 100.000 eura dnevno.
Tomašević je pozvao radnike da se vrate na posao jer je pet njihovih zahtjeva prihvaćeno, a o šest zahtjeva je Uprava Holdinga spremna pregovarati u najkraćem roku.
Ako se vrate na posao, sankcija za radnike neće biti, a njihove plaće za vrijeme nezakonitog štrajka trebaju snositi sindikati, poručio je.
Radnici ističu da su spremni prekinuti štrajk odmah ako se riješi pitanje koeficijenata, inače neće izaći na teren.
Sindikati su pak poručili Tomaševiću da troškove štrajka radnika Čistoće neće snositi sindikati, jer nisu ni organizirali štrajk.
11:55 Saborski zastupnik HDZ-a Krunoslav Katičić ustvrdio je u srijedu da je disfunkcionalno postupanje dviju stranka u Zagrebu, Možemo i SDP, dovelo do štrajka radnika Čistoće.
"Prvi put imamo štrajk komunalnih aktivnosti i bojim se da idemo prema napuljskom scenariju. Čini se da se radi o licemjernom postupanju disfunkcionalnih dviju stranaka, koje raznim partikularnim načinima dovode ljude na rukovodeća mjesta", kazao je Katičić u Hrvatskom saboru u slobodnom govoru osvrnuvši se na štrajk radnika Čistoće.
"Aktivističko - populistička platforma Možemo uz blagoslov SDP-a u Zagrebu je na silu uvela novi način naplate komunalnog otpada, a osim boje vrećica ništa se nije promijenilo", dodao je Katičić i poručio kako bi gore od njihove nesposobnosti bilo da se nastavi njihov aktivizam i populizam na štetu građana Zagreba.
11:43 Predsjednik zagrebačkog HDZ-a Mislav Herman ocijenio je u srijedu da se Zagreb zbog prosvjeda radnika Čistoće približava "napuljskom scenariju", a za nastalu situaciju okrivio je gradonačelnika Tomislava Tomaševića.
"Bojimo se da nam tek slijedi kulminacija ovoga problema, Zagreb se uistinu približava napuljskom scenariju", ustvrdio je Herman na konferenciji za novinare Kluba gradskih zastupnika HDZ-a i HSLS-a uoči sjednice Gradske skupštine, zakazane za 26. siječnja.
Pozvao je sve strane u sukobu na smirivanje strasti i socijalni dijalog kako bi što se što prije odvezao otpad sa zagrebačkih ulica, a Zagreb postao čist grad.
"Tomašević se ne mora bojati - HDZ i HSLS ne planiraju ležati po cesti, kao što bi sigurno on radio prije samo tri godine da se takvo nešto dogodilo. Ne pada nam na pamet poticati ljude da izlaze na ulice i dodatno komplicirati problem", rekao je Herman.
Aludirajući na gradonačelnika, ustvrdio je kako se "onaj tko se borio za zelene politike i prava radnika kao istinski ljevičar, pretvorio u najgoreg tiranina prema radnicima koji su ga doveli na mjesto gdje se nalazi".
"Za cijeli ovaj cirkus kriv je Tomašević - zeleni aktivist, stručnjak za zelene politike, i njegova cijela gradska uprava, zato što je na silu uveden novi način naplate miješanog komunalnog otpada, a uz to ništa nije napravljeno kako bi se unaprijedila infrastruktura", rekao je Herman.
Komentirao je da su građani pod prijetnjom kazni bili prisiljeni odvajati više otpada, a ne postoji infrastruktura koja bi primila više različitih frakcija otpada niti imamo dovoljnu količinu radnika.
Osudili su i izjave zamjenice gradonačelnika Danijele Dolenec oko agencijskih radnika, nazvavši ih običnim prijetnjama. "Nije to samo tako uvesti agencijske radnike da rade posao Čistoće. Prijeti se otkazima, a sve pod krinkom da se razmatraju moguća pravna rješenja", ocijenio je.
U Klubu gradskih zastupnika HDZ-a i HSLS-a smatraju da se uz rekordan proračun koji ima Tomašević - 16,6 milijardi kuna ili 2,2 milijarde eura - mora naći način za usklađivanje plaća radnika u Čistoći s ostalim plaćama u Holdingu.
10:20 Nezavisni cestarski sindikat i Sindikat zaposlenika u hrvatskom školstvu 'Preporod' objavili su 'Pismo Dominiku, Luki i Sebastijanu, njihovim kolegicama i kolegama, sindikatima Čistoće te platformi Možemo' podržavajući u njemu štrajk radnika Čistoće. Pismo spomenutih sindikata prenosimo u cijelosti.
"Vama, Dominik, Luka i Sebastijane (radnici Čistoće kojima je prijetio otkaz, nap.a.), hvala što ste postali gruda snijega koja je pokrenula snježnu lavinu. Lavinu koja će ne samo Vas vratiti na posao, već i dovesti i do većih plaća i poboljšanja materijalnih prava. A jedno i drugo Vi ste i više nego zaslužili. Hvala Vam što niste pognuli glavu išto ste, prvo onima s kojima svakodnevno dijelite nedaće radnog mjesta, a potom i svima nama koji Vas ovih dana pratimo i podržavamo, pokazali da je MOGUĆ otpor samovolji i bezumlju poslodavca.
Vašom odlučnošću da stanete u zaštitu otpuštenih kolega Vi ste, kolegice i kolege Čistoće, pokazali moć, u ovoj zemlji skoro zaboravljene radničke solidarnosti i zajedništva. Vaša snaga počiva na važnosti poslova koje i u najtežim uvjetima radite kako bi svima nama bilo ljepše i ugodnije živjeti u ovom gradu, a Vaša moć proizlazi iz Vaše nezamjenjivosti. Vi ovu bitku ne možete izgubiti jer bi to, više od bilo koga od vas ponaosob, pogodilo sve nas, građanke i građane ovoga grada.
Sindikatima
Osluškivati glas radnica i radnika i svim snagama stati u zaštitu onih koje sindikalno predstavljamo, kolegice sindikalistice i kolege sindikaliste – koji su razlog našeg postojanja. Nemojte da Vas obeshrabri, čak i kad je neosnovana, kritika kako Vaših članova, članova drugih sindikata i nečlanova. Na Vama je, bez obzira kojoj organizaciji pripadate, da za pregovaračkim stolom, potpisujući nove kolektivne ugovore, ispunite očekivanja svojih članova i svih radnika Čistoće.
Platformi Možemo
Vas, bivše kolegice i kolege, jučer aktiviste a danas obnašatelje vlasti, Vas s kojima smo 2014. i 2015. dijelili zanos referendumskih inicijativa, Vas s kojima smo zajednički spašavali autoceste od monetizacije i opstojnost referendumskog izjašnjavanja građana, pozivamo da se sjetite onoga što ste bili, onoga u što smo zajednički vjerovali i onoga čemu smo težili. Snaga vlasti se nikada ne dokazuje na onim najslabijima, na radnicima. Pozivamo Vas, bivše kolegice i kolege, da se okanite prijetnji i zastrašivanja i udovoljite opravdanim zahtjevima radnika. Svima i bezuvjetno!", stoji u priopćenju koje potpisuju presjednici sindikata Anđelko Kasunić i Željko Stipić.
10:05 Gradonačelnik Tomašević uskoro će se obratiti javnosti na konferenciji za novinare. Presicu uživo možete pratiti OVDJE!
8:56 "Štrajk se nastavlja. Radnici su svi u Čistoći od ranoga jutra kao jedan. I dalje ostaju ovdje dok im se netko ne obrati, odnosno dok im se ne ispune zahtjevi. Očekuju da im se obrati gradonačelnik Tomislav Tomašević ili članovi Uprave Zagrebačkog holdinga", izjavila je jutros Hini predsjednica Sindikata Čistoće Zagreb Mirjana Kaltak.
Istaknula je da radnici Čistoće traže povećanje koeficijenata, da se najnižoj grupi složenosti poveća koeficijent na 1,8, a vozačima na 2,4.
Kaltak je podsjetila da je Uprava Zagrebačkog holdinga jučer pristala na pet od njihovih 11 zahtjeva, a radnici, kao uvjet povratka na posao, traže beskompromisno povećanja tih koeficijenata.
'Ovo nije održivo'
Iako je Uprava i u pisanom obliku potvrdila ukidanje odluke o otkazima trojici njihovih kolega, radnici se neće vratiti na ulice dok se ne budu ispunili njihovi zahtjevi, a uprava Holdinga zasad je prihvatila samo dio njih.
Dok se smeće na ulicama gomila, Grad razmatra i sudsku zabranu štrajka, piše HRT.
"Ovo nije održivo duže od dva-tri dana. Mi sada ispitujemo sve zakonske mogućnosti i po njima ćemo morati postupati. Ovaj način komunikacije gdje se ispostavi 11 zahtjeva da se na njih pristane 'da ili ne', to nije moguće. Dakle, mi moramo sjesti i pregovarati i dogovoriti što od toga su prioriteti, u kojem to vremenu ispuniti", kazala je Danijela Dolenec, zamjenica gradonačelnika Zagreba.
"Moj opoziv je uvijek na stolu, ali ja je ne mislim dati trenutno zato što smatram da nisu za to stvoreni nikakvi preduvjeti. Definitivno sam osoba koja je odgovorna do te mjere da neće ostaviti firmu u gorem stanju nego što ju je zatekla", izjavio je Davor Vić, voditelj podružnice Čistoća.
'Neka nam daju otkaze'
Jučer su radnici Upravi Čistoće i Holdinga postavili zahtjeve, a Čistoća je, kaže, pristala na one manje bitne, što je razlog za nastavak štrajka.
“Najbitniji su nam koeficijenti, mi stojimo jedan uz drugoga, i nećemo odustati dok se ne povećaju”, rekao je komunalni radnik Čistoće Sabahudin Sedić.
Na pitanje je li svjestan opasnosti koje sudjelovanje u nezakonitom štrajku može donijeti radnicima, Sedić je poručio da radnici pod “cijenu svega” ne idu van.
“Neka nam daju otkaze svima”, kaže Sedić dodajući da je takav stav svih radnika.
O krizi u gradskom komunalnom poduzeću progovorit će i zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević na konferenciji za novinare u 10 sati.