Premijer Andrej Plenković trebao bi se obratiti javnosti nakon sastanka užeg kabineta Vlade, koji se sastaje u 12 sati. Tema bi trebala biti cijepljenje i epidemiološke mjere, a vjerojatno obraćanje predsjednika Zorana Milanovića vezano za izbor šefa Vrhovnog suda.
Premijer se danas ujutro s predsjednikom Hrvatskoga sabora Gordanom Jandrokovićem i ministrom zdravstva Vilijem Berošem javno cijepio protiv covida-19 AstraZenecinim cjepivom, što je Beroš ocijenio "signalom povjerenja u to cjepivo", koji će ponukati građane da se cijepe.
"Nekoliko informacija nakon sastanka koje će biti značajne za gospodarstvenike. Vlada je zaključila da Upravno vijeće zaduži da se nastavi s mjerama za očuvanje radnih mjera i u travnju za sve subjekte koji mogu tražiti podršku. Nastavit ćemo i s mjerom nadoknade fiksnih troškova", rekao je Plenković.
Nadoknadit će se troškovi ljudima na Baniji koji su pogođeni potresom. HEP, odnosno Vlada će snositi troškove, rekao je Plenković. HAC će nastaviti s nenaplatom cestarine od Zagreba do Siska.
"Oko epidemiološke situacije, razgovarali smo, a to je da ćemo gledati u svim situacijama gdje je slika lošija da se razmotri na model C obrazovanja, da škole prijeđu na online sustav", rekao je.
"Što se tiče cijepljenja, jutros smo Beroš, Jandroković i ja primili cjepivo AstraZenece. To je naš doprinos da pokažemo da su sva cjepiva učinkovita protiv covida-19", rekao je Plenković. "Pa mislim da sam okej, što vi kažete?", upitao je Plenković novinarku na pitanje kako se osjeća.
Komentar Milanovićevih izjava
"Jel vas naljutio Milanović?", zanimalo je novinara. "Nisam imao priliku čuti što je sve rekao.
Što se tiče cijele ove priče, važno je da javnost razumije koncept neovisnosti pravosuđa. Nema dovoljno shvaćanja što je to. To znači da izvršna vlast, a to je vlada, nema nikavu ovlast u vezi radnji koje poduzima DORH i postupaka pred sudom. Mi ne utječemo na to koji će se postupci pokrenuti, o određivanju pritvora, kazni, krivnji... Mi s time nemamo ništa. Sudovi odlučuju samostalno, to je njihova zadaća. Taj posao rade DORH i sudovi. Važno je da se svi dužnosnici, osim predsjednika Vrhovnog suda, biraju njihove kolege i to od 2010. godine", rekao je Plenković.
Optužio je predsjednika da nastupa kao lider ljevice i kvazilider oporbe. "Milanović kaže da sudovi rade pod HDZ-om. To je politički spin u kojem Milanović nastupa kao lider ljevice u Hrvatskoj. To nije njegova uloga niti zadaća. On ne može glumiti nekoga tko je lider oporbe", rekao je.
"Oporba se svela na puke izvođače Milanovićevih naredbi. To je pokušaj Milanovića da rasklima parlamentarnu većinu", rekao je te dodao da je prof. Zlata Đurđević pristala biti dio protupravne procedure. "Ona je morala znati da je dio protuzakonite procedure, a ona je visoko stručna osoba", rekao je. "Na ovaj način je poslala poruku da ne može biti kandidatkinja Vrhovnog suda, nema dilema. HDZ je neće podržati", poručio je.
Rekao je da Đuro Sessa nije kandidat HDZ-a. "To je laž koju otklanjam argumentima. On se sam javio svojom voljom, a ne na nagovor HDZ-a. I jasno je da on neće biti predložen od predsjednika republike. Netočno je da podržavamo aktualnog predsjednika Vrhovnog suda".
'Učinio je Đurđević medvjeđu uslugu'
Premijer je nastavio govoriti o Milanoviću:
"Što je to on napravio po pitanju pravosuđa? Što je to napravio bolje u odnosu na reformu pravosuđa koju radimo mi? Volio bih da mi netko to kaže. To da se danas poziva na provjetravanje Vrhovnog suda, a on u vrijeme premijerskog mandata u suradnji s Josipovićem daje već treći mandat Hervatinu za Vrhovni sud. On je učinio medvjeđu uslugu profesorici Đurđević, meni je nje žao, kao kolegi. Apsolutno treba ispitati sve ovo što se dogodilo. Ja bih pozvao DORH da svaki dan objavi što zna, da kaže jasno što se radi. Bilo bi dobro da kažu ono što mogu kazati i ponove to svaki dan, jer kad kažu jednom u deset dana, nije dosta, a ne da se postavljaju pitanja izvršnoj vlasti, jer mi nismo adresa", rekao je Plenković.
'Moglo se spriječiti Mamićevo putovanje'
Komentirao je slučaj Mamić:
"Treba tražiti odgovornost svih koji su uključeni, DORH ispituje sve navode koje ima. Pozivam DORH da svaki dan o tome govori, da se to zna jasno i glasno. Bilo bi dobro da kažu i ponove to svaki dan. O tome treba govoriti svaki dan, a ne da se nama postavljaju pitanja. Mi smo kriva adresa, nismo nadležni", kaže Plenković.
Na upit za komentar kako je Zoran Mamić jučer, unatoč presudi, uspio prijeći granicu i otići u BiH, odgovorio je:
"Moramo biti jasni. Sud koji je izricao kaznu mogao je i trebao izreći mjeru zabrane napuštanja zemlje, bez ikakve dileme, ako ima dovoljno indicija. Zakon je takav da svatko tko dobije pravomoćnu presudu iznad pet godina zatvora odmah ide u zatvor. Bilo je dovoljno instrumenata da se spriječi takav scenarij, samo ih treba koristiti. To se moglo spriječiti", istaknuo je.