Politički analitičar Puhovski u razgovoru za Net.hr kaže kako inzistira na transparentnom konceptu upravljanja, ali da u ovom slučaju situacija oko sumnjivih poslova tvrtke supruge prvog potpredsjednika Vlade Tomislava Karamarka ne bi bila toliko sporna da se nije pojavila informacija da je jedan od uvjeta za daljnju suradnju u Domoljubnoj koaliciji da se odustane od arbitražnog postupka Ina-MOL, a što do sada nitko nije demantirao. Kaže da upravo to izaziva sumnje da se pogodovalo MOL-u.
"Postoji sumnja da jedan potpredsjednik Vlade ima interes i radi za suprotnu stranu", upozorava analitičar.
Unatoč prozivkama nekih članova Mosta, ocjenjuje da zbog lošeg rejtinga te stranke i time zaziranja od novih izbora njihov pritisak neće biti dovoljan da Karamarko progovori o poslovima i odnosu s kontroverznim lobistom MOL-a Josipom Petrovićem.
Od Povjerenstva za odlučivanje o sukoba interesa ne očekuje da reagira, jer, kako je rekao, oni se "bave samo nevažnim slučajevima".
'Karamarko bi morao odstupiti'
Na pitanje podsjeća li ovaj slučaj na neka druga vremena kada je na vlasti također bio HDZ Puhovski odgovara da ne, nego na neku još daljnju prošlost.
"Podsjeća me na komunističku partiju potkraj osamdesetih godina kad kritika nije bila moguća", oštar je Puhovski.
"U pitanju je elementarni politički moral. Ako je je istina ono što je objavljeno, Karamarko bi morao odstupiti s mjesta potpredsjednika Vlade. On je njen član, a radi za drugu stranu", upozorava Puhovski.
Na pitanje kako bi sve moglo završiti, Puhovski zaključuje: "Svi čekaju da tema umre. Završit će po onom starom 'Psi laju, a karavane prolaze'. Karamarko će ustrajati da ostane nepoljuljan u obrani privatnosti svoje obitelji".
Gjenero: Nije bilo sukoba interesa
Analitičar Davor Gjenero mišljenja je pak da se u ovom slučaju ne radi o sukobu interesa.
"Ova priča ima dvije dimenzije, jedna je sasvim proceduralna - pitanje radi li se ili ne o sukobu interesa. Budući da je ugovor raskinut kada je Karamarko postao dijelom izvršne vlasti, meni se čini da tu sukoba interesa nema", kaže Gjenero i ističući da šef HDZ-a tada nije sudjelovao u donošenju odluka, nije imao nikakvih informacija koje bi mogle pomoći drugoj strani te da nije bilo nikakvog rizika od korupcije.
Zbog svega navedenog, ocjenjuje, nema indikatora da je on mogao štetiti javnom interesu posredovanjem svoje partnerice, a na štetu državnog interesa u kompaniji.
Na relaciji Zagreb-Budimpešta i dalje napeto
"On nakon objavljivanja ovog ugovora ima objektivan problem. Manevarski prostor bilo kakvog sudjelovanja u odlučivanju o proceduri, koja će se u narednom razdoblju voditi u odnosima između Ine i MOL-a, bitno je smanjen", ističe Gjenero.
Smatra da će mu njegovo zagovaranje rješenja sada biti otežano.
"To znači da će se ovaj scenarij zatezanja odnosa između Hrvatske i MOL-a u Ini, po cijenu propadanja Ine, nastaviti u narednom razdoblju", dodaje.
Ojačat će pozicija Mosta
Na pitanje kakav odgovor Tomislava Karamarka očekuje, kazao je da je teško to predvidjeti te da sve ovisi s kime će se savjetovati. Mišljenja je da bi mu bilo pametno da "potpuno otvoreno on i supruga Ana nastupe u javnosti" te da ne pokuša "pomesti to pod tepih".
Ovaj slučaj, ocjenjuje Gjenero, neće bitno utjecati na odnose Mosta i HDZ-a.
"Mislim da će Most sada glasnije i odlučnije ustrajati na svojoj poziciji koja ne uvažava vremensku perspektivu. Most će nakon ovoga biti jači u Vladi u odnosu na HDZ", izjavio je Gjenero.